Ribno Alpine Resort vodilni v konceptu zero waste v evropskem turizmu

6 days ago 11
ARTICLE AD

Ribno Alpine Resort je postal prvi prejemnik treh zvezdic pod okriljem evropskega poslovnega certifikata zero waste oziroma brez odpadkov. Z doseganjem strogih kriterijev je postal najboljša praksa na področju turizma na mednarodni ravni in zgled ostalim, so poudarili na današnji podelitvi nagrade v Ribnem pri Bledu.

Vodja zero waste turizma pri Ekologih brez meja Ana Golja je pojasnila, da so na zero waste turizmu začeli delati leta 2016. “Gre za področje, s katerim se ni nihče ukvarjal, čeprav turizem ustvarja ogromno odpadkov,” je dejala.

Zato so začeli razmišljati, kaj lahko nek hotel ali restavracija naredi za zmanjšanje količin odpadkov, ki jih ustvarja. Pri tem so se povezali s Hotelom Ribno. Temu so sledili še nekateri drugi hoteli in restavracije ter tudi prireditve. Ribno Alpine Resort pa je delal nadaljnje korake in oral ledino tudi na evropski ravni, ko je bil na podlagi slovenskega vzpostavljen evropski certifikat.

Po besedah predsednice društva Ekologi brez meja Katje Sreš so kriteriji res strogi. Gre za 21 splošnih kriterijev, ki veljajo za vsa podjetja, ter nato še dodatnih 27 kriterijev na področju restavracij in hotelov.

Lastnik in direktor Ribno Alpine Resorta Matija Blažič je povedal, da so na pot delovanja brez ustvarjanja odpadkov stopili, ker se jim je zdelo tako prav, ne iz kakšnih poslovnih razlogov. Pri tem tudi ne gledajo na stroške, pri gostih pa opažajo, da zero waste miselnost dobro sprejemajo.

Prvih korakov so se lotili leta 2016 in leta 2018 dobili prvi certifikat na državni ravni. Leta 2022 so naziv nadgradili v mednarodni zero waste poslovni certifikat z dvema zvezdicami, s čimer je nastanitev postala najboljša praksa na državni ravni. Sedaj pa so kot prvi v Evropi pridobili še tretjo zvezdico in postali najboljša praksa tudi na mednarodni ravni.

Najvišjo raven evropskega zero waste poslovnega certifikata je skupaj z Ekologi brez meja podelila revizorka za Mission Zero Academy Vanja Cicmil. Kot je poudarila, so dosežki Ribno Alpine Resort res izredni in služijo za zgled vsem ostalim. Izpostavila je, da je uspeh odvisen od vizije in zavzetosti vodstva ter lastnikov. “Vse, kar v Ribno Alpine Resort naredijo, naredijo z mislijo na trajnost in zmanjšanje odpadkov,” je dejala.

“Od uvedbe številnih ukrepov, med katerimi so izobraževanje osebja, komuniciranje z gosti, sodelovanje z lokalno skupnostjo in zasledovanje strogih kriterijev nabave, so količine odpadkov zmanjšali za 60 odstotkov, delež ločeno zbrani odpadkov pa presega 90 odstotkov. Sončni kolektorji pokrivajo 20 odstotkov porabe energije, 22 odstotkov vse energije pa prihaja iz obnovljivih virov. Poleg sistema za optimizacijo ogrevanja so nameščeni vodni filtri in kapljični sistem za zmanjšanje porabe vode,” je pojasnila Golja.

Danes v hotelu in celotnem letovišču proizvedejo trikrat manj odpadkov, kot so jih na začetku poti do delovanja brez odpadkov. Na nočitev na gosta je takrat nastal en kilogram odpadkov, danes jih le še 300 gramov. Poleg tega so ti odpadki ločeno zbrani in takšni, da se jih lahko bistveno bolje reciklira, je povedal Blažič. Velik poudarek je tudi na uporabi odpadnega lesa. Iz njega ustvarjajo pohištvo, pisarniški material in promocijska darila.

Najbolj zahtevno pa je bilo po Blažičevih besedah izpolniti stroge smernice naročanja, ki temeljijo na zahtevi po ekoloških lokalno pridelanih izdelkih s povratno embalažo. Golja je pojasnila, da v Sloveniji primanjkuje ekološko certificiranih dobaviteljev in dobaviteljev, ki imajo povratno embalažo. Tako je denimo praktično nemogoče dobiti dobavitelja vina s povratno embalažo.

“Ribno Alpine Resort je praktično naredil vse, kar lahko naredi sam. Sedaj je na dobaviteljih in proizvajalcih, da spremenijo svoje storitve tako, da bo mogoč še kakšen korak naprej,” je izpostavila Golja.

Read Entire Article