ARTICLE AD
Referendum o dodatkih k pokojninam umetnikov: Stroški narasli na 6,7 milijona evrov
Referendum o zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, ki bo potekal 11. maja 2025 je vse bližje. Po podatkih Državne volilne komisije (DVK) so stroški za izvedbo referenduma narasli na 6,7 milijona evrov, kar je sprožilo burne razprave o smiselnosti takšnega izdatka. Od tega zneska je kar 3,7 milijona evrov namenjenih za plačila članom volilnih odborov in komisij, preostanek pa pokriva druge organizacijske stroške, kot so tisk glasovnic, najem volišč in poštne storitve. Po poročanju RTV Slovenija je največ članov volilnih odborov predlagala stranka SDS, ki je tudi pobudnica referenduma.
Eden od razlogov za višje stroške je nedavna plačna reforma, ki je zvišala nadomestila za delo na voliščih. Predsedniki in namestniki predsednikov volilnih komisij volilnih enot ali okrajnih volilnih komisij bodo za svoje delo prejeli 1.666,18 evra bruto, kar je precej več kot prejšnjih 1.150,61 evra. Člani in namestniki članov teh komisij bodo prejeli 635,11 evra, medtem ko bodo predsedniki volilnih odborov na voliščih dobili 96,33 evra neto, člani pa 81,51 evra. Ti zneski so opazno višji kot v preteklosti, kar je DVK pojasnila z uskladitvijo plač v javnem sektorju. Poleg tega stroške povečujejo tudi logistični izzivi, kot je potreba po alternativnih lokacijah za predčasno glasovanje v Ljubljani zaradi zasedenosti Gospodarskega razstavišča.
Politične stranke in finančni vidik
Referendum, ki ga je s 47.000 podpisi zahtevala SDS, odpira vprašanja o finančni odgovornosti. Finančni minister Klemen Boštjančič je izrazil dvom o smiselnosti takšnih referendumov, saj naj bi letni strošek dodatkov k pokojninam za umetnike znašal približno 190.000 evrov, kar je bistveno manj od stroškov samega referenduma. SDS trdi, da bi zakon lahko dolgoročno prinesel višje izdatke, saj ocenjujejo, da bi 100 prejemnikov dodatka letno stalo 1,14 milijona evrov.