ARTICLE AD BOX
Konec septembra so na spletni platformi HBO lansirali že drugi avdiovizualni izdelek iz vesolja maščevalca Batmana letos. Tokrat ni šlo za film, ampak za miniserijo o zlobnežu Pingvinu, mafijcu, ki se v Gotham Cityju predstavlja za kavalirja kriminala. Doslej smo ga poznali kot moža nizke rasti, oblečenega v smoking in bleščeč telovnik, pokritega z zaobljenim polcilindrom in obveznim monoklom ter cigareto z ustnikom v žepu. V seriji pa je lik Oswalda Cobblepota – Pingvina precej manj karikiran in bolj življenjski. Živi v sedanjosti, uporablja pametni telefon in skrbi za na pol dementno mater, katere potrditev ga žene v nepremišljena dejanja.
Vsi liki, ki se znajdejo v seriji, so psihološko precej bolj razplasteni, kot smo tega vajeni iz filmov o Batmanu. Nihče ni zloben brez razloga. Vsi so v otroštvu preživeli travme, ki so se v odrasli dobi potencirale ali začinile s kakšno novo. Ponavadi pa izhajajo iz razočaranj v družinskem krogu oziroma prezgodnjih smrti bližnjih.
Pingvin torej ostaja temačna serija, ki se odvija v mračnem Gotham Cityju, a njeni začetki segajo v čas, ko je po njegovem predmestju še rasla zelena trava, ko na nebu občasno še sije sonce in ko, razen mafijcev in skorumpiranih politikov, po mestu še ne lazi druga »golazen«. Morda tudi zato, ker Batman v resnici ni superjunak, ampak buržuj, ki se je zaradi smrti svojih staršev odločil maščevati neznanemu storilcu in si je izdelal in kupil nešteto pripomočkov, ki ustvarjajo videz supermoči. Njegova zgodba je torej zgodba, ki jo gledamo z vrha, s strani elit. Pingvin pa je pripadnik delavskega razreda, ki mu največji potencial za prosperiteto in možnost odhoda iz revne soseske prinaša vpletanje v posle lokalnega gangsterja, s pomočjo katerega bi lahko zaslužil za človeka vredno življenje. Njegov pogled je zato pogled od spodaj, zaradi česar je bližje večinskemu prebivalstvu, »99 odstotkom«.
Razbrazdanega glavnega protagonista, ki se premika s pomočjo železne opornice na desni nogi, je v seriji upodobil Colin Farrell, pregovorni šarmantni lepotec, katerega resnično osebnost v seriji izdajajo samo globoke temnorjave oči. Maska je opravila tako dobro delo, da ne dvomimo v dodanih mu 50 kilogramov, tudi ko se v nekem trenutku sleče in si poskuša sam zadelati rano na kosmatem trebuhu, ki so mu jo povzročili z razbito steklenico.
Lik, ki se je prvič pojavil decembra 1941v stripu Detective Comics št. 58, v letošnji seriji ni prvič prišel na male zaslone. Že v šestdesetih ga je v televizijski seriji Batman upodobil Burgess Meredith. Ali bomo dočakali tudi drugo sezono tokratnega Pingvina, pa zaenkrat še ni povsem znano, čeprav so v zadnji del vpletli veliko nastavkov za naprej. Serija, ki si je prislužila tri nominacije za zlati globus, je bila sprva namreč mišljena kot enkraten projekt, a sredi decembra je eden od izvršnih producentov, Matt Reeves, podal javno izjavo, na podlagi katere je internet kar eksplodiral o ugibanjih glede nadaljevanja.
Pia Nikolič