Razpoloženje v gospodarstvu aprila slabše

5 hours ago 3
ARTICLE AD

Razpoloženje v slovenskem gospodarstvu se je aprila poslabšalo. Vrednost kazalnika gospodarske klime je bila z -2,6 točke za 0,8 odstotne točke nižja kot marca in za 0,4 odstotne točke nižja kot aprila lani, je danes objavil statistični urad.

Negativen vpliv so imeli v primerjavi z marcem kazalniki zaupanja v trgovini na drobno (za eno odstotno točko) in med potrošniki (za 0,3 odstotne točke). Pozitivno sta na razpoloženje v gospodarstvu vplivala kazalnika zaupanja v storitvenih dejavnostih (za 0,5 odstotne točke) in predelovalnih dejavnostih (za 0,1 odstotne točke), medtem ko kazalnik zaupanja v gradbeništvu ni imel vpliva.

K poslabšanju kazalnika v medletni primerjavi sta prispevala kazalnika zaupanja med potrošniki (za 0,8 odstotne točke) in v trgovini na drobno (za 0,7 odstotne točke). Pozitivno so vplivali kazalniki zaupanja v predelovalnih in storitvenih dejavnostih (v obeh primerih za 0,4 odstotne točke) ter gradbeništvu (za 0,3 odstotne točke).

Statistični urad je ločeno objavil tudi izsledke aprilske raziskave o poslovnih tendencah. Pokazala je, da se je zaupanje v predelovalnih in storitvenih dejavnostih ter gradbeništvu okrepilo, v trgovini na drobno pa se je poslabšalo.

V predelovalnih dejavnostih se je kazalnik zaupanja tako na mesečni kot medletni ravni zvišal za eno odstotno točko, od dolgoletnega povprečja pa je bil nižji za sedem odstotnih točk.

Izboljšal se je kazalnik pričakovana proizvodnja (za tri odstotne točke), kazalnik skupna naročila je upadel (za dve odstotni točki), medtem ko se vrednost kazalnika zaloge končnih izdelkov ni spremenila. Kazalnik kopičenja delovne sile je v vseh treh časovnih primerjavah ostal nespremenjen.

V trgovini na drobno se je vrednost kazalnika zaupanja znižala v vseh treh primerjavah: mesečno za 21 odstotnih točk, medletno za 14 in glede na dolgoletno povprečje za sedem odstotnih točk.

K mesečnemu upadu sta prispevali poslabšanji kazalnikov prodaja (nižji za 40 odstotnih točk) in obseg zalog (višji za 30 odstotnih točk), medtem ko je imel kazalnik pričakovana prodaja pozitiven vpliv (višji za devet odstotnih točk). Kazalnik kopičenje delovne sile se je na mesečni ravni znižal za eno odstotno točko, na medletni ravni pa je ostal na enaki ravni. V primerjavi z dolgoletnim povprečjem je upadel za dve odstotni točki.

V gradbeništvu se je kazalnik zaupanja v primerjavi s prejšnjim mesecem dvignil za eno odstotno točko. Od vrednosti v lanskem aprilu je bil višji za sedem odstotnih točk, od dolgoletnega povprečja pa za 18.

Kazalnik pričakovano zaposlovanje se je izboljšal za tri odstotne točke, medtem ko se je kazalnik skupna naročila poslabšal za eno odstotno točko. Kazalnik kopičenja delovne sile se je na mesečni in tudi medletni ravni zvišal (v obeh primerih za dve odstotni točki), medtem ko je bil v primerjavi z dolgoletnim povprečjem nižji za sedem odstotnih točk.

V storitvenih dejavnostih se je vrednost kazalnika zaupanja zvišala v vseh treh primerjavah: mesečno in tudi medletno za eno odstotno točko ter glede na dolgoletno povprečje za devet odstotnih točk.

Na izboljšanje kazalnika sta vplivala kazalnika poslovni položaj in pričakovano povpraševanje. Prvi se je okrepil za dve odstotni točki, drugi pa za štiri. Po drugi strani se je kazalnik povpraševanje poslabšal za dve odstotni točki. Kazalnik kopičenje delovne sile je na mesečni in medletni ravni ostal enak, v primerjavi z dolgoletnim povprečjem pa je upadel za eno odstotno točko.

Read Entire Article