ARTICLE AD
Ko je Vatikan aprila 2025 izgubil papeža Frančiška, ni izgubil le verskega voditelja – izgubil je simbol zavračanja razkošja. Novi papež, Leon XIV., zdaj stopa na oder zgodovine s težko nalogo: ali bo nadaljeval pot osebne skromnosti – ali pa bo prevzel pravico do mesečnega dohodka, ki ni majhen.
Frančišek in denar: ali ga je sploh potreboval?
Ko je Jorge Mario Bergoglio leta 2013 postal papež, je najprej presenetil z izjavo, ki se jo danes mnogi še dobro spomnijo: »Nočem v papeško palačo. Raje ostanem v gostišču.« Takoj je bilo jasno – ta papež bo drugačen. In res je bil.
Po podatkih, ki jih navaja The Economic Times (marec 2024), naj bi bila tradicionalna “plača” papeža približno 32.000 ameriških dolarjev na mesec, kar znaša nekaj več kot 28.000 evrov mesečno oziroma približno 338.000 evrov letno. Seveda ne gre za klasično plačo – funkcija papeža ni zaposlitev, ampak duhovna in institucionalna služba. Kljub temu Vatikan papežu zagotovi sredstva, iz katerih lahko črpa za osebne potrebe. Več o tem smo že pisali TUKAJ.
Frančišek pa je bil odločen. Temu denarju se je v celoti odpovedal. Po uradnih vatikanskih virih (povzema Reuters, april 2023) je celoten znesek redno namenjal humanitarnim skladom – pomoči žrtvam potresov, vojn, lakote. Tudi lastne stroške – bivanje, varnost, zdravstvo – je pokrivala vatikanska blagajna.
Tudi brez plače …
Čeprav ni prejemal osebnega dohodka, je imel Frančišek na voljo vse, kar potrebuje. Papež ima dostop do rezidence Casa Santa Marta, zasebne kuhinje, osebja, vozil, zdravnikov, pa tudi posebnega sklada, iz katerega se pokrivajo dodatni stroški – od oblek do protokolarnih daril. Gre za tako imenovani pontifikalni proračun.
Zneski, ki jih Cerkev zbere, so ogromni. Samo v letu 2023 je v sklopu “Petrovega novčiča” – to je tradicionalna donacija vernikov za papeževo dejavnost – zbrala 52 milijonov evrov. Največ donacij je prišlo iz ZDA, Italije in Nemčije. Po podatkih Obolo di San Pietro pa so bili dejanski odhodki dvakrat višji – 103 milijone evrov. Razlika? Papež je velik del sredstev razdelil naprej, še posebej v kriznih regijah Afrike in Južne Amerike.
Leon XIV. – prvi Američan z dostopom do milijonov
Zdaj je na sedežu svetega Petra nov papež: Robert Francis Prevost, znan po svojem misijonarskem delu v Peruju. Kot kardinal je prejemal približno 4.000–5.000 evrov mesečno (navaja Economic Times). To je značilna višina za člane kardinalskega zbora.
Kaj pa zdaj, ko je postal papež? Po tradiciji mu je na voljo isti znesek kot njegovemu predhodniku – okoli 28.000 evrov na mesec. A odločitev, ali bo ta dohodek sprejel ali ne, je njegova osebna.
Za zdaj še ni uradno sporočil, ali bo stopil po Frančiškovi poti. Reuters poroča, da Leon XIV. “še preučuje notranjo strukturo vatikanskih financ, preden bo razkril svojo odločitev glede osebnega prejemka.”

Skriti stroški pontifikata
Čeprav javnost večinoma gleda le na vprašanje osebnega dohodka, pa so prave številke drugje. Vatikan ima v lasti okoli 5.000 nepremičnin, od katerih jih je več kot 2.400 v Italiji – večina v Rimu. Poleg tega ima papež na voljo zasebno letalo (v praksi ga najema od Alitalie), osebno varnostno ekipo, ter sredstva za protokolarna potovanja, katerih cene pogosto presežejo milijon evrov na obisk.
Poleg tega so tu še notranji izzivi. Vatikan se po uradnih podatkih Svetega sedeža iz leta 2024 sooča z letnim proračunskim primanjkljajem v višini 83 milijonov evrov, pri čemer je pokojninski sklad Cerkve v rdečih številkah za 631 milijonov. Prav to bo eden ključnih izzivov novega papeža.
Zgled ali simbol moči?
Vprašanje osebne plače papeža ni le finančno. Je simbolno. Sprejeti mesečni dohodek pomeni implicitno sporočilo – papež kot upravitelj institucije. Odreči se mu pomeni nekaj drugega – papež kot pastir, skromen zgled.
Težava? Svet se je od leta 2013 precej spremenil. Tudi znotraj Cerkve narašča pritisk po večji učinkovitosti, boljši komunikaciji z verniki in konkretnih dejanjih pri perečih vprašanjih – spolnih zlorabah, vlogi žensk, revščini.
Kot je za Time povedala vatikanska analitičarka Nicole Winfield: »Leon XIV. mora izbrati, ali bo posnemal Frančiška ali oblikoval novo smer. A v obeh primerih ga čaka finančna realnost, ki je ne bo mogoče ignorirati.«
Ni vse zlato, kar se sveti
Plača papeža? Tehnično obstaja. A njen pomen je v simboliki, ne v številki. Frančišek jo je zavrnil – in s tem postavil visok standard. Zdaj je na Leonu XIV., da pove, kam meri njegova pontifikalna pot.
Ne bo ga sodil le Bog. Sodila ga bo tudi javnost – in verjetno tudi računovodje.
Pripravil: N. Z.
Vir: Reuters, The Economic Times, Vatican News, Time, Obolo di San Pietro, The Guardian
The post Razkrivamo: kakšno plačo ima papež? Frančišek naj bi imel milijone evrov first appeared on NaDlani.si.