ARTICLE AD BOX
V poljskih domovih le redko manjka steklenička Maggi. Ta vseprisotna začimba je že leta v naših kuhinjah, saj dodaja okus solatam, omakam in juham. Poljaki jo še posebej radi dodajajo juhi. Vendar pa se zavedamo posledic njene redne uporabe?
Zgodovina Maggija sega v leto 1886, ko je Julius Maggi razvil recept, ki je temeljil na izvlečku lubenice. Današnja receptura začimb pa med drugim vsebuje natrijev glutamat (E621) in dinatrijev ribonukleotid (E635). V presežku lahko negativno vplivata na naše zdravje. Zato lahko prekomerna uporaba Maggi, tako kot drugih izdelkov, bogatih s temi aditivi, privede do številnih neželenih učinkov.
Mononatrijev glutamat lahko ob kopičenju v telesu povzroči hiperaktivnost, zlasti pri otrocih. Druga tveganja vključujejo povečano znojenje, težave z vidom, endokrine motnje in celo prispevanje k debelosti.
Po drugi strani lahko presežek dinatrijevega ribonukleotida ali E635 poslabša simptome astme in povzroči kožne spremembe. Prevelika količina te snovi v prehrani lahko povzroči tudi nihanje razpoloženja in hiperaktivnost.
Zato je vredno razmisliti o alternativah za Maggi. Dobra zamenjava je sojina omaka, ki pa vsebuje precej soli, zato jo je prav tako treba uporabljati zmerno.
Strokovnjaki priporočajo, da zaradi zdravja posegate po naravnih izdelkih. Lubenica v posušeni ali infuzijski obliki je lahko odlična alternativa kemičnim začimbam za juho. Tistim, ki jih zanimajo kulinarični poskusi, svetujemo tudi, da si pripravijo lastno mešanico začimb. Zmleta posušena zelenjava z najljubšimi zelišči in gobami lahko obogati okus jedi, ne da bi telo po nepotrebnem obremenjevali s kemičnimi dodatki.
The post Radi jo dodajajo juhi. Ta izdelek je poln kemikalij appeared first on Little Saturday.