ARTICLE AD
Že več desetletij Domžalčane na prvomajsko jutro prebudijo budničarji, ki se v zgodnjih jutranjih urah podajo po domžalskih ulicah. Prvomajske budnice se vedno razveselijo vsi, ki nekaj dajo na ta praznik in tradicijo. Nekateri se pridružijo domžalskim godbenikom in narodnim nošam v povorki, spet drugi pa budničarje pričakajo na vmesnih postajališčih ter v gostilni Keber, kjer sledi obvezni golaž in zeleni.
Prišel je težko pričakovani 1. maj, praznik delovnih ljudi, kakor mu pravijo tradicionalisti, ki spoštujejo tradicijo praznovanja tega praznika. Letos so zaradi tega tudi lepo podaljšane počitnice, marsikdo si je vzel tri dni dopusta in tako devet dni preživel z družino na izletih ali pa kje v toplicah in na morju. Mednarodni praznik dela praznujejo v mnogih državah po svetu, menda v več kot 80-ih, se pa datum razlikuje od države do države. Praznik se povezuje z začetkom pomladi kot tudi s praznovanjem delavcev, zato ga tudi verni od leta 1955 obeležujejo kot dan Jožefa delavca. Že na predvečer prvega maja so širom po Sloveniji zagoreli kresovi, proti jutru pa so za dobro jutro in tudi voljo marsikje poskrbeli za prvomajsko budnico, ki jo vsako leto obeležimo tudi v Domžalah. Seveda pa budnice ni brez budničarjev, godbenikov, narodnih noš, tudi mažoretk, ter seveda golaža in zelenega ter pogostitve na veliko vmesnih postajah v Stobu, Mačkovcih ter Študi, kjer ob korakanju igra godba Domžale.


Godba Domžale je namreč v četrtek, 1. maja 2025, od 6. do 12. ure, ob spremljavi narodnih noš in domžalskih mažoretk in twirleric s prvomajsko budnico pričela v Depali vasi in nadaljevala v smeri proti centru Domžal, kjer je sledil tradicionalni golaž pri Kebru. Kulturno društvo Godba Domžale že od leta 1884 aktivno sooblikuje živahen glasbeno-kulturni utrip v občini. 141 let je lepa številka. Domžalska Godba sodi v sam vrh ljubiteljskih pihalnih orkestrov. Letos se je začetek pesmi že tretjič zaslišal v Depali vasi, ki leži med Trzinom in Domžalami. Tako kot je običaj, so za pravi prvomajski jutranji utrip poskrbeli godbeniki Godbe Domžale, narodne noše Društva narodnih noš in ohranjanja kulturne dediščine Domžale ter mažoretke pod vodstvom Anite Omerzu Tome. Presenetljivo veliko ljudi se je zbralo že pred šesto uro, kjer so jim članice društva narodnih noš pripele nageljčke v gumbnice, pridružila se je tudi domžalska županja mag. Renata Kosec, svetnice in svetniki, budničarji so sprevod pričakali na starem mestu pri AS-u. Dolgi sprevod nastopajočih in spremljevalcev so varovali in spremljali že tradicionalno gasilke in gasilci PGD Stob – Depala vas.



Med množico, ki se je zbrala pri Kebru in čakala na prihod godbenikov, narodnih noš, mažoretk ter ostalega spremstva, smo videli same znane domžalske in okoliške obraze. To so ljudje, ki jim tradicija nekaj pomeni. Tudi častni občani Domžal so prisostvovali prihodu godbe, mažoretk in narodnih noš. Letos se je sprevod spet podal po glavni cesti skozi center Domžal, tako jih je pot peljala okoli novega krožišča vse do Gostilne Keber, kjer jih je tradicionalno pričakala družina Kovač. Po prihodu sta Ireno Kovač in njeno družino pozdravila kapelnik Godbe Domžale in dobitnik lanske zlate plakete občine Domžale Jože Pavli ter vsem zaželela čestitke ob 1. maju. Članice Društva narodnih noš in ohranjanje kulturne dediščine Domžale pa so poskrbele, da so člani družine Kovač in obiskovalci prejeli nageljčke.


Po golažu so v zahvalo godbeniki zaigrali še nekaj pesmi, nekateri pari so se zavrteli ob zvokih godbe. Sledila je »gasilska« fotografija za spomin, zatem pa je povorka krenila naprej proti Mačkovcem in Študi.
Avtor: Miro Pivar; Foto, video: Miro Pivar















































