ARTICLE AD
Prvi sestanek po plačni reformi: Dogovori o anomalijah in merilih za nagrajevanje
Na prvem sestanku vlade in vseh reprezentativnih sindikatov javnega sektorja po uveljavitvi prenovljenega plačnega sistema so se pogovarjali o ključnih izzivih, ki jih je prinesla reforma. Kot poroča MMC RTV SLO, so obravnavali poročilo delovne skupine, ki spremlja uvedbo novega sistema, in se dogovorili o korakih za odpravo anomalij, ki so se pojavile po prehodu na nov plačni sistem. Sestanek je bil po mnenju udeležencev nujen, saj je minilo kar nekaj časa, odkar se je pogajalska skupina v tako široki zasedbi nazadnje srečala.
Minister za finance Klemen Boštjančič je uvodoma poudaril: “Kar nekaj časa je minilo, odkar se je pogajalska skupina v tako široki zasedbi ponovno srečala, ugotovili smo, da je bilo to tudi nujno potrebno. Obravnavali smo nekaj točk, ena je poročilo delovne skupine za izvajanje sistema prenove plačnega sistema, druga točka je bila kriterij za nagrajevanje delovne uspešnosti in tretja točka razno.” Kolektivne pogodbe za uveljavitev plačne reforme v javnem sektorju so bile sicer podpisane 15. novembra 2024, zdaj pa se pogajanja nadaljujejo z drugimi odprtimi vprašanji.
Merila za nagrajevanje delovne uspešnosti naj bi dorekli do konca leta
Ena od osrednjih tem srečanja je bila določitev meril za nagrajevanje delovne uspešnosti. Minister Boštjančič je pojasnil, da so se s sindikati dogovorili, da bo vladna stran v roku enega meseca predstavila izhodišča, nato pa bodo sledili intenzivni pogovori po posameznih stebrih javnega sektorja. “Pogovorov glede nagrajevanja delovne uspešnosti ali pa, če hočete, variabilnega dela plače ne bomo komunicirali z mediji, ker ne želimo, da bi se spet na ta način zapletale stvari. Zaenkrat so pogovori tekli uspešno,” je dodal minister, kot navaja MMC RTV SLO. Če bo dogovor sklenjen do konca leta, bi se spremembe pri variabilnem nagrajevanju lahko uveljavile že v letu 2026.