Projekt Life Restart za predelavo odpadkov v koristne izdelke

6 days ago 18
ARTICLE AD

Na uvodnem srečanju deležnikov projekta LIFE IP Restart je vodja projekta Mateja Simčič z ministrstva za okolje je povedala, da je cilj predelava odpadkov v koristne izdelke. “LIFE IP Restart želi prispevati k bolj gladkemu prehodu Slovenije v krožno gospodarstvo in trajnostnemu izkoriščanju naravnih virov, ” je dejala.

V okviru projekta posebno pozornost namenjajo šestim pilotnim demonstracijskim akcijam, ki se izvajajo pretežno na vzhodu države.

Ena ključnih poteka v Pomurju v sodelovanju z javnim podjetjem center za ravnanje z odpadki CEROP Puconci in je namenjena predelavi komunalnega blata v gradbene kompozite in druge koristne materiale. Druga je namenjena revitalizaciji kamnolomov, tretja razvija rešitve za uporabo oziroma predelavo mulja, ki se kot sediment nabira v jezerih, v uporabne materiale, mogoče za protipoplavne nasipe.

Vodja raziskav in razvoja v CEROP Tanja Bagar je pojasnila, da v Sloveniji prevladuje praksa pošiljanja komunalnega blata v tujino, kjer ga sežgejo, medtem ko CEROP blato predeluje. “Letno sprejmemo okoli 8000 ton komunalnega blata, ki ga s pepelom predelamo v gradbeni kompozit Ceropid. Ta ima dobre vodoodporne lastnosti in se uporablja za prekrivanje odlagališč,” je povedala.

CEROP ima vizijo za nadaljnji razvoj krožnih praks, zlasti za manj onesnaženo blato iz manjših čistilnih naprav. “Blato vsebuje veliko organske snovi, dušika in fosforja – kritičnih surovin, ki bi jih lahko po ustrezni obdelavi vrnili v tla kot gnojilo,” je dodala Bagar. Mikrobi v blatu imajo sposobnost razgradnje onesnaževalcev ter pretvorbe hranil v rastlinam dostopne oblike, kar po njenih besedah kaže na potencial za uporabo v kmetijstvu.

Hkrati si v CEROPU prizadevajo za razvoj novih receptur gradbenih materialov, razširitev uporabe kompostiranja in uporabo inovativnih postopkov, kot je piroliza, ki bi lahko naslovila še druge vrste problematičnih odpadkov, je še dodala Bagar.

Po besedah direktorice CEROP Simone Biro je Pomurje v prednosti pred ostalimi regijami, saj od leta 2015 nima težav z nelegalnim odlaganjem blata. “Imamo okoljevarstveno dovoljenje za proizvodnjo gradbenega kompozita, kar nam omogoča, da regionalne tokove blata obvladujemo učinkovito in zakonito,” je povedala.

Projekt, ki bo trajal do leta 2030, vodi ministrstvo za okolje, podnebje in energijo v sodelovanju s 15. slovenskimi partnerji za povečanje predelave odpadkov, predvsem iz gradbeništva, rudarstva in termičnih procesov, v uporabne izdelke. Osredotoča se na prehod Slovenije v krožno gospodarstvo, še posebej na področju gradbeništva, saj je gradbeništvo področje, kjer v Sloveniji porabimo več kot polovico vseh izkoriščanih naravnih materialov.

Projekt LIFE IP Restart je sofinanciran iz evropskega programa Life in vključuje tudi ukrepe za posodobitev zakonodaje, ozaveščanje javnosti ter spremljanje okoljskih in družbeno-ekonomskih učinkov. Osrednje vodilo projekta, ki poudarja pomen prepoznavanja vrednosti sekundarnih surovin, je odpadek šteje.

Read Entire Article