ARTICLE AD
Neto proizvodnja električne energije v Sloveniji je marca znašala 1436 gigavatnih ur (GWh), kar je 24 odstotkov več kot februarja in štiri odstotke več kot marca lani. Medletno se je najbolj povečala v sončnih in vetrnih elektrarnah ter v termoelektrarnah, je danes objavil državni statistični urad.
V hidroelektrarnah je bila proizvodnja za 53 odstotkov večja kot februarja in za 12 odstotkov manjša kot marca lani.
V termoelektrarnah je bila proizvodnja električne energije na mesečni ravni večja za štiri odstotke, medletno pa za 24 odstotkov.
V jedrski elektrarni je bila proizvodnja za 10 odstotkov večja kot februarja in za en odstotek večja kot marca lani.
Najvišja rast – sicer po ocenah proizvedene elektrike – je bila v sončnih in vetrnih elektrarnah, in sicer glede na februar za 148 odstotkov, glede na marec lani pa za 48 odstotkov.
Gospodinjstva so marca porabila 304 GWh električne energije, kar je pet odstotkov manj kot februarja in štiri odstotke več kot marca lani. Poraba poslovnih subjektov je bila s 594 GWh na enaki ravni kot februarja in za odstotek nižja kot marca lani. Največ elektrike, 306 GWh, so porabili v predelovalnih dejavnostih.
Slovenija je marca uvozila 719 GWh električne energije, 19 odstotkov manj kot februarja in štiri odstotke manj kot marca lani. Izvoz je znašal 969 GWh oz. 15 odstotkov več na mesečni in odstotek manj na letni ravni.
Statistiki so v marcu zaznali zmanjšanje oskrbe na mesečni ravni z drugimi naftnimi proizvodi za 47 odstotkov, utekočinjenim naftnim plinom za 21 odstotkov, zemeljskim plinom za 11 odstotkov, petrolejskim gorivom za reaktivne motorje za 11 odstotkov, rjavim premogom in lignitom za štiri odstotke in ekstra lahkim kurilnim oljem za dva odstotka.
Na drugi strani so zabeležili povečanje oskrbe s črnim premogom in antracitom za 26 odstotkov, dizelskim gorivom za 12 odstotkov, motornim bencinom za devet odstotkov in koksom za pet odstotkov.
V primerjavi z lanskim marcem pa so količine oskrbe z drugimi naftnimi proizvodi upadle za 59 odstotkov, utekočinjenim naftnim plinom za 18 odstotkov, motornim bencinom za 13 odstotkov in dizelskim gorivom za 10 odstotkov.