ARTICLE AD
Ob mednarodnem dnevu medicinskih sester so se v Univerzitetnem rehabilitacijskem inštitutu Soča srečali zaposleni v zdravstveni negi v inštitutu. Predsednica Zbornice zdravstvene in babiške nege Anita Prelec je v nagovoru poudarila, da vlaganje v medicinske sestre pomeni vlaganje v prihodnost družbe, kriza v zdravstveni negi pa da zahteva rešitve.
Prelec je poudarila, da danes praznujejo vsi zaposleni v zdravstveni negi, torej medicinske sestre, zdravstveni tehniki, zdravstveniki in bolničarji negovalci, ter se jim zahvalila za njihovo delo.
Kriza v zdravstveni negi, s katero se soočajo tudi v evropskem in svetovnem prostoru, pa po njenih besedah zahteva dolgoročne in trajnostne strategije vlaganj v zdravstveno nego in dobro počutje medicinskih sester.
“Kljub številnim dokazom o krizi delovne sile v zdravstveni negi številni voditelji, tako evropski kot domači, denar usmerjajo drugam, na žalost v vojno v Ukrajini in oboroževanje EU. Naenkrat je denar, ki je bil skozi načrt za okrevanje namenjen zdravstvenim delavcem v EU preusmerjen čisto drugam,” je opozorila.
Meni, da odločevalci sprejemajo tudi kratkoročne odločitve, ki so napačne. “Dajemo prednost zaposlovanju tuje delovne sile pred trajnostmi naložbami, potrebnimi za odpravo temeljnih vzrokov krize,” je dodala Prelec.
Ob tem je spomnila, da se je lani v register zdravstvenih delavcev pri Zbornici zdravstvene in babiške nege Slovenije – Zvezi strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije vpisalo 74 tujcev, kar ni veliko. “Države EU, ki so sprejemale tujo delovno silo iz Filipinov, Indije, so malce razočarane, kajti mnogo denarja vlagajo v tujo delovno silo, izplen pa je bolj slab,” je povedala.
Poudarila je, da je zato treba vlagati v lasten kader. Treba je urediti delovne razmere, opolnomočiti menedžment, ki morda ne pozna vseh strategij zadržanja kadra v lastnih vrstah, in omogočiti mentoriranje.
Zaposlenim v zdravstveni negi sta se v nagovoru zahvalila tudi direktor URI Soča Roman Jakič in strokovna direktorica Katja Groleger Sršen. “Rad bi se posebej zahvalil vam, ki s svojo izjemno strokovnostjo, srčnostjo in empatijo spremljate bolnike skozi zahtevne procese rehabilitacije. Ste podpora, opora in tudi žarek upanja za vse, ki si znova postavljajo življenje na noge,” je dejal Jakič. Groleger Sršen pa je dejala, da zaposleni v zdravstveni negi skrbijo, da se bolniki počutijo sprejete in slišane.
V. d. pomočnika direktorja za področje zdravstvene nege v URI Soča Viki Kotar je poudaril, da so zaposleni v zdravstveni negi največje poklicna skupina v URI Soča, skupaj jih je 123. “Bilo nas je več in upam, da nas ne bo nikar še manj,” je dodal. Strinjal se je, da je treba opolnomočiti in zadržati obstoječi kader. Tudi on se je zahvalil sodelavcem, saj delajo 24 ur na dan in sedem dni v tednu. “Smo znani zagovorniki bolnikovih potreb, njihovi skrbniki in jih tudi zastopamo,” je še dejal.