V petek, 13. februarja, je Občinsko združenje slovenskih častnikov Hrastnik organiziralo vojaško strokovno predavanje Analiza specialnih operacij. Predaval je vojaški psiholog Gregor Jazbec.
Na začetku predavanja je Jani Zore, član predsedstva OZSČ Hrastnik, pozdravil predavatelja in vseh 20 udeležencev predavanja. Poseben pozdrav je namenil gostom iz domoljubnih in veteranskih organizacij Zasavja (OZVVS Zasavje ter ZB NOB Hrastnik in Trbovlje).
Predavatelj Gregor Jazbec nas je seznanil z tremi operacijami specialnih sil iz 2. svetovne vojne. Pri vsaki operaciji se je dotaknil splošne vojaške situacije in ozadja. Pojasnil je razloge in namen izvedbe akcije ter angažirane specialne sile, ki so izvedle napad, ter vojaške posledice izvedene operacije.
Najprej je predstavil operacijo nemških padalskih enot, izvedeno maja 1940 pred začetkom napada nemških sil na Francijo, ko je maloštevilna in dobro izurjena skupina nemških padalcev s strateškim presenečenjem v nekaj urah zelo uspešno zavzela belgijsko trdnjavo Eben-Email, ki je tedaj veljala za največji utrjeni vojaški objekt na svetu. V tej operaciji so prvič uporabljena jadralna letala za prevoz moštva do cilja napada. Z njenim zavzetjem je bila odstranjena velika strateška ovira pri napredovanju nemške vojske prodi Zahodu.
Predavatelj je nadaljeval s predstavitvijo operacije italijanskih mornariških specialnih sil na vojaško pristanišče v Aleksandriji v Egiptu decembra 1941, v kateri so bile zasidrane vojaške ladje britanske mornarice in ena francoska vojaška ladja. Zavezniško ladjevje, stacionirano v Sredozemlju, je namreč zelo motilo oskrbovanje nemških in italijanskih enot, ki so se borile v severni Afriki. Skupina pripadnikov italijanskih mornariških potapljačev se je uspela s pomočjo človeških torpedov tajno prebiti v vojaško pristanišče. V operaciji so težko poškodovali dve večji bojni ladji in poškodovali tanker, s katerega so plameni preskočili na rušilec in ga zažgali. Napadalcem ni uspel varen umik po zaključeni operaciji. Vse preživele so zajele britanske sile. V tej operaciji sta bila prvič uporabljena človeška torpeda, katera so upravljali napadalci, jahajoč na njih.
Na koncu je predavatelj udeležence seznanil z napadom britanskih mornariških komandosov na nemško pomorsko oporišče Saint Nazaire na atlantskem delu Francije marca 1942. Pomorsko oporišče je predstavljalo ključno pristanišče nemških podmornic, ki so bile udeležene v bitki za Atlantik, v kateri so le-te napadale zavezniške pomorske konvoje, ki so z ameriške celine dovažale pomoč Veliki Britaniji. Skupina okoli 600 napadalcev je z morske strani napadla utrjeno pomorsko oporišče. Čeprav presenečenje ni uspelo, so se britanski komandosi z veliki izgubami uspeli prebiti v notranjost oporišča in uničiti suhi dok za popravilo plovil. Kljub precejšnji škodi se je ocenilo, da operacija ni popolnoma uspela. V akciji je bilo ubitih ali zajetih dve tretjini napadalcev.
Vsi udeleženci smo z zanimanjem spremljali predavanje in se predavatelju zahvalili z glasnim aplavzom.
Jani Zore
Foto: Maks Rak in Jani Zore
The post Predavanje Analiza specialnih operacij appeared first on Savus.

2 hours ago
15







English (US)