ARTICLE AD
Lastniki gozdov so letos po odločbah za sanitarno sečnjo posekali že več kot 320.000 kubičnih metrov lesa, s čimer so po navedbah zavoda za gozdove prispevali k omejevanju širjenja podlubnikov. Pravočasna sečnja in odvoz poškodovanih ali s podlubniki napadenih dreves sta namreč najbolj učinkovita ukrepa za preprečevanje širjenja podlubnikov.
Lani je bilo zaradi sanitarnih vzrokov po podatkih Zavoda za gozdove Slovenije posekanih za 2,09 milijona kubičnih metrov drevja, kar je 45 odstotkov celotnega poseka. Največ sanitarnega poseka je bilo zaradi vetrolomov (42 odstotkov) in zaradi podlubnikov (35 odstotkov).
Kot so zapisali na zavodu, so bili smrekovi podlubniki zvesti spremljevalci naravnih nesreč. Podlubniki so se prekomerno namnožili na podrtem in poškodovanem smrekovem drevju in se nato razširili še na zdrave gozdne sestoje. Tudi zato je zavod marca pozval lastnike gozdov, naj izvedejo dela, kot je to določeno z odločbami.
Letos so lastniki gozdov do sredine maja tako po podatkih zavoda zaradi sanitarnih vzrokov posekanih več kot 320.000 kubičnih metrov drevja.
Lastniki gozdov lahko na večjih saniranih ogolelih površinah gozd obnovijo tudi s sajenjem sadik, izpostavljajo na zavodu. Po nasvet naj pristopijo do njihove krajevno pristojne enote oziroma svojega revirnega gozdarja, ki jim bo predstavil možne ukrepe in načine sofinanciranja ukrepov za izboljšanje stanja gozda, so dodali.
Za te ukrepe je letos iz državnih in evropskih sredstev namenjenih okrog pet milijonov evrov, kar je največ doslej, so še zapisali na zavodu. Lastnike gozdov so pozvali, naj tudi sami nadzirajo zdravstveno stanje svojih gozdov.
Opozorili so, da je v gozdovih tudi letos že opaziti prisotnost hrastove čipkarke, ki se je lani namnožila praktično po celi Sloveniji, še posebej opazna pa je bila v osrednjem in vzhodnem delu Slovenije. Napadi povzročajo predčasno rjavenje hrastovih listov. Prav tako so na mladih bukovih listih že opazne poškodbe, ki jih povzroča bukov rilčkar skakač. Tudi proti tem žuželkam zaradi biologije in razširjenosti nimamo učinkovitih selektivnih zatiralnih ukrepov, so sklenili.