Pozor! Kače so že prebudile svoje strupe

13 hours ago 13
ARTICLE AD

Pomlad je čas, ko se narava prebuja, a s tem prihaja tudi večja nevarnost za vse, ki uživamo v sprehodih po naravi. Kače, ki so skozi hladne zimske mesece počivale, so se sedaj prebudile in postale aktivne. Na področju Slovenije in Hrvaške se z večjo aktivnostjo teh plazilcev povečuje tudi tveganje za ugrize. Kaj lahko storimo, da se zaščitimo? Kaj storiti, če nas ali našega ljubljenčka ugrizne kača? Tudi poletje se hitro bliža, z njim pa tudi čas, ko se številni odpravljamo na dopuste, izlete v naravo in raziskovanje čudovitih predelov Slovenije in Hrvaške. Vendar pa ni vse idilično – narava skriva tudi nevarnosti, pred katerimi se je dobro zaščititi. Kače, ki so po dolgi zimi končno prešle v aktivno obdobje, predstavljajo resno grožnjo za vse, ki se sprehajamo po gozdovih, hribih ali travnikih.

Preden se odpravite na naslednji izlet ali dopust, poskrbite za ustrezno zaščito sebe in svojih ljubljenčkov. Pomembno je, da ste pozorni na okolico, nosite primerno obutev in se zavedate tveganj, ki jih prinaša srečanje z kačami. Ob tem ne pozabite, da so kače del naravnega ekosistema, vendar so njihovi ugrizi lahko resno nevarni, še posebej za majhne otroke in živali.

V tem času, ko se bomo več gibali v naravi, ne pozabite na previdnostne ukrepe, saj lahko vsak nepripravljen trenutek prinese ne samo neprijetnosti, temveč tudi resne zdravstvene težave. Bodite odgovorni, informirani in pripravljeni, da boste v primeru nesreče lahko hitro in učinkovito ukrepali. Z ustrezno pripravljenostjo bo vaš dopust v naravi brezskrbno in varen – tako za vas kot za vaše najbližje!

Kače v Sloveniji

V Sloveniji so najpogostejše vrste kač, ki jih lahko srečamo v naravi, modras (Vipera ammodytes), navadni gad (Vipera berus) in laški gad (Vipera ursini). Te vrste so strupene in lahko povzročijo resne zdravstvene težave, če do ugriza pride. Najpogosteje jih srečamo v nižjih legah, v gozdovih, ob rečnih strugah ter na planinskih poteh, še posebej v spomladanskih in poletnih mesecih.

Pomlad 2025 je v Sloveniji zaznamovana z večjim številom ugrizov kot prejšnja leta. Po podatkih UKC Ljubljana, so letos zdravili že 11 ljudi zaradi ugrizov kač, kar je skoraj toliko kot v celotnem letu 2024. V večini primerov gre za ugrize modrasa ali gada, najpogosteje v gorskih predelih, kjer so ljudje na sprehodih ali pri planinskih izletih.

Ljudje se pogosto ne zavedajo, da je slovenija polna mest, kjer kače aktivno prežijo na svoje potencialne žrtve. Največji del teh ugrizov se zgodi na območjih, kot so Pokljuka, Trnovski gozd, Kočevski rog in Notranjski park. Kače so v teh predelih pogoste zaradi bogate flore in favne ter ugodnih pogojev za njihov življenjski prostor.

Kače na Hrvaškem

Na Hrvaškem živijo tri vrste strupenih kač, ki so najpogosteje srečane v naravi: poskok (Vipera ammodytes), riđovka (Vipera berus) in planinski žutokrug (Vipera ursini). Poskok je najotrovnejša kača na Hrvaškem, ki jo najpogosteje srečamo v hribovskih in planinskih predelih, zlasti v Dalmaciji in Liki.

Na Hrvaškem je letos zabeleženo povečanje števila ugrizov. V Splitu so že letos tri osebe zdravili zaradi ugriza poskoka, zlasti v predelih, kot so Marjan in Mosor, kjer kače običajno živijo v kamenju in travnatih predelih. S podobnim povečanim številom ugrizov se soočajo tudi v Dubrovniku in Makarski rivieri.

Kače na Hrvaškem so bolj aktivne predvsem v mesecih od aprila do avgusta, ko je vreme toplejše in je kačam lažje loviti plenk in se premikati. Letos pa je zaradi ugodnih vremenskih razmer in toplejše pomladi tudi večje število kač v južnih delih države.

Število ugrizov v letošnjem letu

V letošnjem letu so tako v Sloveniji kot na Hrvaškem zabeleženi številni primeri ugrizov kač. Do zdaj je bilo v Sloveniji zabeleženih več kot 11 primerov ugrizov, kar je že presežek glede na povprečje preteklih let. Po podatkih slovenske policije so letos začeli opažati tudi večji pojav kač v urbanih območjih, saj kače iščejo prostor za gnezdenje in prehrano.

Na Hrvaškem pa je bilo v tem letu do maja zabeleženih več kot 10 ugrizov poskoka in riđovk, kar je občutno več kot v preteklih letih, ko so takšne številke obstajale šele v mesecih po juniju.

Kaj storiti ob ugrizu kače?

Tako v Sloveniji kot na Hrvaškem je ključno hitro ukrepanje ob ugrizu kače. Tukaj je nekaj osnovnih nasvetov za zaščito sebe in svojih ljubljenčkov:

  1. Ostanite mirni: Ne paničarite, saj to lahko poslabša situacijo.

  2. Poiščite takojšnjo pomoč: Takoj pokličite nujno medicinsko pomoč ali se odpravite v najbližjo bolnišnico.

  3. Ohranite mesto ugriza v mirovanju: Poskusite držati poškodovano okončino v mirovanju, saj gibanje pospešuje širjenje strupa.

  4. Nikoli ne poskušajte sesati strupa: To lahko poslabša stanje.

  5. Ne ubijajte kače: Ne poskušajte ubiti kače, saj to povečuje nevarnost za vas in ostale. Kače, ki jih najdete, samo obvozite in se umaknite.

Kako se zaščititi pred kačami?

Tukaj je nekaj preventivnih ukrepov, da zmanjšate tveganje za ugriz:

  • Nosite primerno obutev: Trdni škornji in dolge hlače vam bodo pomagali zaščititi noge in nogavice pred kačami.

  • Bodite pozorni na svojo okolico: Kače pogosto prežijo v grmovju, pod skalami in v visokem rastju. Če slišite šumenje ali opazite premikanje trave, bodite pozorni.

  • Ne hodite v naravi brez nadzora: Če hodite po visokem travniku ali gozdu, bodite pozorni, da kač ne motite in se jih izogibate.

  • Zaščitite svoje ljubljenčke: Hišni ljubljenčki, zlasti psi, so zelo dovzetni za ugrize kač. Previdno jih vodite skozi grmičevje in visoko travo.

Pomlad in poletje prinašata večjo aktivnost kač, zato je pomembno, da ostanemo previdni, kadar se odpravljamo v naravo. Tako v Sloveniji kot na Hrvaškem so kače že prebudile svoje strupe, s čimer se povečuje nevarnost ugrizov. Čeprav so kače običajno neškodljive, lahko ugriz povzroči resne zdravstvene težave, ki zahtevajo hitro in ustrezno zdravljenje.

Bodite pozorni, nosite primerno obutev, in ne pozabite, da je zaščita pred kačami odgovornost vsakega obiskovalca narave.

Notranjska. si

Read Entire Article