ARTICLE AD BOX
Občina Domžale je objavila poziv Direkcije Republike Slovenije za vode, s katerim se nagovarja lastnike in najemnike priobalnih zemljišč ob vodotokih v Sloveniji. Poziv je še posebej namenjen tistim v naseljih in ob kmetijskih zemljiščih, da skrbno in gospodarno ravnajo v primerih povečanih padavin in naraščanja vodostajev.
V skladu s 100. členom Zakona o vodah so lastniki priobalnih zemljišč ob vodotokih 2. reda dolžni zagotavljati odstranjevanje odvečne zarasti na bregovih, odstranjevanje plavja (odpadlo listje in druge plavajoče predmete), odstranjevanje odpadkov in drugih opuščenih ter odvrženih predmetov in snovi z vodnih in priobalnih zemljišč.
Pogoji za čiščenje priobalnih in vodnih zemljišč
Priobalni lastnik ali uporabnik zemljišča lahko čiščenje izvede pod naslednjimi pogoji:
- Zagotoviti je treba selektivno odstranjevanje zarasti, predvsem odmrle, poškodovane ali odvečne zarasti iz brežin in priobalnega zemljišča, zlasti tiste, ki sega v strugo potoka.
- Goloseki niso dovoljeni. Večjih in zdravih dreves, ki rastejo ob potoku, ni dovoljeno posekati. Priobalni pas vodotoka, ki obsega 5 metrov od zgornjega roba brežine, mora ostati prekrit z nepretrgano drevesno in grmovno zarastjo.
- Propadlo in odstranjeno zarast ter odpadke je potrebno v celoti odstraniti z območja na naravi prijazen način. Odlaganje materiala v strugo, na brežino ali v priobalni pas je prepovedano.
- Redno odstranjevanje plavja z vodnega in priobalnega zemljišča je obvezno (odpadlo listje, vejevje in drugi plavajoči predmeti).
- Potrebno je odstraniti odpadke in druge opuščene ali odvržene predmete. Če je material odložila tretja oseba, je treba o tem obvestiti pristojno inšpekcijsko službo.
- Na urejenih odsekih vodotokov v strnjenih naseljih je treba redno kositi brežine in priobalni pas.
Pri načrtovanju vegetativnega vzdrževanja, kar vključuje predvsem odstranjevanje grmičevja in drevja, je treba upoštevati tudi:
- Zakon o divjadi in lovstvu, ki med 1. marcem in 1. avgustom prepoveduje odstranjevanje zarasti ob vodnih koritih.
- Naravovarstveno zakonodajo, kadar gre za območja z naravovarstvenim statusom. Takšna območja so prikazana v Atlasu okolja in Atlasu voda. Lastniki se za dodatne informacije lahko obrnejo na pristojne območne enote Zavoda RS za varstvo narave.
Prepovedi za zmanjšanje tveganja erozije in poplav
Za zmanjševanje erozijske in poplavne ogroženosti je strogo prepovedano odlaganje vejevja, lesne mase ali lesa na vodnem in priobalnem zemljišču. Prav tako je prepovedano postavljanje ovir, ograj, bal sena, pridelkov, gradbenega materiala ali odpadkov na vodnem in priobalnem zemljišču, tudi v obliki začasnih deponij.
Skrbno in odgovorno ravnanje lastnikov priobalnih zemljišč je ključnega pomena za varstvo okolja, zmanjšanje tveganja poplav ter ohranjanje vodnih virov.
Vir: Občina Domžale
The post Poziv lastnikom in najemnikom priobalnih zemljišč k skrbnemu ravnanju appeared first on domžalec.si.