Potres z magnitudo 2,6 močno stresel Slovenijo! Kje je bilo žarišče?

5 hours ago 11
ARTICLE AD

Ljubljana, 14. julij 2025 – Slovenska tla so bila danes dopoldne znova potresno aktivna. Ob 11:27 uri po lokalnem času (09:27 UTC) je bil zabeležen potres z magnitudo 2,6, katerega nadžarišče je bilo locirano 7 kilometrov vzhodno od Jelšan.

Potres v območju Jelšan

Kot so nam potrdili pri Agenciji RS za okolje (ARSO), in to so seveda preverili tudi seizmologi, je imel ta potres žarišče kar 11 kilometrov globoko pod zemljo. Natančneje, zgodil se je na zemljepisni širini 45,5 in dolžini 14,35 – torej tam nekje pri Jelšanah. Čutili so ga kar precej močno, saj je po evropski makroseizmični lestvici (EMS-98) dosegel IV. stopnjo, kar pomeni, da ga ljudje zagotovo niso spregledali. In res, potres je po poročilih občutilo približno 30 prebivalcev, ki živijo v okolici nadžarišča.

 ARSO PotresiFoto: Potres Vir: ARSO Potresi

Šibkejši sunki tudi v preteklih dneh

Seizmografi so v zadnjih dneh zabeležili še nekaj šibkejših potresnih sunkov po državi, ki pa večinoma niso bili zaznavni s strani prebivalstva:

13. julija 2025 ob 12:54 uri: Zabeležen je bil potres z magnitudo 1,0. Njegovo nadžarišče je bilo 4 kilometre južno od Trbovelj. Potresa ni občutil nihče.

13. julija 2025 ob 12:32 uri: Sledil je potres z magnitudo 0,6, ki je imel nadžarišče 8 kilometrov jugozahodno od Mojstrane. Tudi tega potresa ni občutil nihče.

12. julija 2025 ob 22:31 uri: Seizmografi so zabeležili potres z magnitudo 1,5, z nadžariščem 4 kilometre zahodno od Osilnice. Tudi ta sunek ni bil občuten.

 ARSO PotresiFoto: Potres Vir: ARSO Potresi

Kako ravnati ob močnejšem potresu?

Čeprav so zadnji potresi šibki, je ključnega pomena, da se zavedamo: živimo na potresno aktivnem območju. To pomeni, da je pripravljenost na močnejši potres nujna. Kaj torej storiti, kadar se tla začnejo močneje tresti? Predstavljamo vam ključne varnostne smernice:

Ostanite mirni: Panika je najslabši svetovalec. Poskusite se umiriti in razumno ukrepati.

Poiščite zatočišče: Takoj se umaknite stran od oken, steklenih površin, luči, pohištva in vseh predmetov, ki bi lahko padli. Najbolj varno je, da se skrijete pod trdno mizo, posteljo ali se zatečete ob nosilno steno. Kadar ste zunaj, se umaknite na odprt prostor, daleč od zgradb, dreves in električnih vodov.

Po končanem tresenju: Previdno preverite morebitne poškodbe na plinovodih, električnih napeljavah in vodovodu. V primeru suma na uhajanje plina ali poškodbe električne napeljave takoj zaprite glavne ventile in izklopite elektriko.

Izogibajte se dvigalom: Nikoli ne uporabljajte dvigala med potresom ali takoj po njem, saj lahko obstanete ujeti. Uporabite stopnice.

Spremljajte obvestila: Pozorno spremljajte navodila in obvestila civilne zaščite ter drugih pristojnih organov prek radia, televizije ali spletnih platform.

Read Entire Article