Poslovni forum v Astani utrdil gospodarsko sodelovanje med Slovenijo in Kazahstanom (dopolnjeno)

1 day ago 6
ARTICLE AD

V Astani je danes v okviru drugega dne uradnega obiska predsednice republike Nataše Pirc Musar v Kazahstanu potekal Slovensko-kazahstanski poslovni forum, ki je utrdil gospodarsko sodelovanje med državama. Na forumu je sodelovalo tudi 26 slovenskih podjetij. Zunanja ministrica Tanja Fajon se je ob tem sestala s kazahstanskim zunanjim ministrom.

Poslovni forum, ki sta ga organizirali Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) in agencija Spirit, odprla pa ga je Fajon, je postregel z novimi povezavami med gospodarstveniki, pomembnimi podpisi in jasnimi sporočili o dolgoročnem partnerstvu.

“Slovenija in Kazahstan imata številne skupne točke, na katerih lahko gradimo pri ustvarjanju trajnostnih in uspešnih poslovnih priložnosti. Okrepitev naše zavezanosti trdnemu gospodarskemu sodelovanju bo spodbudila medsebojno rast in blaginjo, zlasti v luči zapletenih mednarodnih razmer,” je ob odprtju poudarila ministrica Fajon.

Kot so sporočili z ministrstva za zunanje in evropske zadeve, je Fajon dodala, da obstaja velik potencial za okrepitev sodelovanja med državama na področjih, kot so farmacija in medicina, informacijske in telekomunikacijske tehnologije, energetska učinkovitost, varstvo okolja, inženiring in infrastruktura ter napredne tehnologije v industriji. Ob tem je menila, da današnji forum ni le priložnost za izmenjavo idej, temveč tudi za soustvarjanje prihodnosti, ki povezuje celine, kulture in gospodarstva.

Pirc Musar pa je v nagovoru na forumu poudarila, da “Kazahstan ni le največji trgovinski partner Slovenije v Srednji Aziji, temveč tudi strateški most med Evropo in Azijo, ki ponuja številne sinergije – od digitalizacije in umetne inteligence do energetske učinkovitosti in turizma”, so sporočili iz njenega urada.

Na forumu je sodelovalo 26 slovenskih podjetij, številna izmed njih že dejavno poslujejo na kazahstanskem trgu (Krka, Duol, Kontron, Comita, Hisense Gorenje). Skupna vrednost blagovne menjave med državama je lani dosegla 163,4 milijona evrov. Izvoz iz Slovenije je znašal 143 milijonov evrov, uvoz pa 20,4 milijona evrov – kar pomeni kar 168-odstotno rast glede na leto prej, so navedli v uradu.

Na GZS so zapisali, da je bil poudarek dogodka na priložnostih v sektorjih, kot so informacijske in komunikacijske tehnologije, gradbeništvo, turizem, farmacija in zdravje, mobilnost ter logistika, pa tudi v drugih industrijah z visokim potencialom za sodelovanje, kot so kemijska industrija, metalurgija in druge.

Odnosi s Kazahstanom po besedah izvršne direktorice GZS za strateški razvoj in internacionalizacijo Marjane Majerič kažejo priložnost ne samo za slovensko gospodarstvo, ampak tudi za diplomacijo. V. d. direktorice Spirita Tamara Zajec Balažič pa je poudarila izjemen interes slovenskih podjetij in velik potencial za nadaljnje povezovanje in sodelovanje.

Ob robu foruma je podjetje Duol podpisalo pogodbo z Nogometnim klubom Elimai in kazahstansko nogometno zvezo za postavitev petih športnih dvoran za klube iz prve nogometne lige te srednjeazijske države. Vrednost projekta je ocenjena na približno milijon evrov. “V globalnem svetu ne moremo delovati sami. Potrebujemo partnerstva – in danes smo storili pomemben korak v to smer,” je ob tem dejala predsednica republike.

Direktor in lastnik Duola Dušan Olaj pa je spomnil, da letos mineva 30 let od prvih projektov podjetja v Kazahstanu. “Davnega leta 1995 smo v Almatiju za predsedniško administracijo postavili prvo teniško dvorano in v teh 30 letih zgradili preko 50 objektov, nekaj med njimi jih je v svetovnem merilu presežek…,” so Olaja citirali v GZS.

Predsednica republike je medtem ločeno obiskala tudi Astana Hub, največji kazahstanski tehnološki inkubator, ter Mednarodni finančni center Astana, kjer se je seznanila s priložnostmi sodelovanja na področju digitalizacije, umetne inteligence in trajnostnih financ.

Fajon pa se je ločeno sestala s kazahstanskim zunanjim ministrom Muratom Nurtelujem. “Bilateralni odnosi med državama so dobri in se krepijo, tokratni obisk na najvišji ravni predstavlja dodatno spodbudo nadgrajevanju odnosov. Posebej smo zainteresirani za krepitev gospodarskih odnosov,” je, kot so sporočili z zunanjega ministrstva, po srečanju povedala Fajon.

Kazahstan je lani septembra odprl veleposlaništvo v Sloveniji, ki bo dodatno prispevalo h krepitvi bilateralnega in gospodarskega sodelovanja med državama, so prepričani na ministrstvu. Okrepitev diplomatske prisotnosti v tej 20-milijonski državi načrtuje tudi Slovenija. Državi imata interes za okrepljeno sodelovanje tudi na področjih turizma in visokega šolstva, znanosti in inovacij. Fajon je tako s pristojnima ministroma podpisala memoranduma o soglasju.

Dvodnevni uradni obisk v Kazahstanu, v ospredju katerega je bila krepitev gospodarskega sodelovanja in političnega dialoga med državama, je bil prvi predsedniški obisk po letu 2009. Pirc Musar sta spremljali tudi močna gospodarska delegacija slovenskih podjetij in ministrica Fajon.

Read Entire Article