ARTICLE AD BOX
Poslovni izid Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Maribor v zadnjih dveh mesecih kaže spodbudnejšo sliko po tistem, ko je izguba v poslovanju zaradi zdravniške stavke iz meseca v mesec rasla. Ocena letošnjega poslovanja do konca septembra kaže 12,2 milijona evrov presežka odhodkov nad prihodki, kar je 300.000 evrov manj kot konec avgusta.
Več optimizma vlivajo tudi ocene poslovanja v oktobru, s katerimi so se seznanili člani sveta zavoda.
“Svet zavoda je obravnaval oceno rezultatov poslovanja za obdobje januar-oktober 2024 in z zadovoljstvom ugotavlja, da se je večji obseg dela v primerjavi s preteklim obdobjem nadaljeval tudi v oktobru in se tako pričakuje tudi v prihodnje,” je izpostavil predsednik sveta zavoda Marjan Mačkošek. “Veseli me, da se je krivulja končno začela obračati,” je dodal član Luka Kolarič.
Obseg opravljenega dela v UKC Maribor se povečuje in stanje na prihodkovni strani se po besedah generalnega direktorja Vojka Flisa izboljšuje, še vedno pa so problematični stroški materiala, predvsem zdravil. Še vedno predstavlja veliko težavo nezadostno financiranje terciarja 2, plačilo zahtevnejših posegov ne pokrije stroškov za njihovo izvedbo in tudi delo v urgentnem centru “ni plačano tako, kot bi moralo biti”.
Velik pritok bolnikov na urgenco obenem povzroča, da se zamikajo redni programi in posledično se čakalne vrste podaljšujejo. “Večji kot je priliv bolnikov na urgenco, manj je prostora in časa za bolnike, ki so naročeni,” je poudaril Flis.
Povprečna čakalna doba za prve zdravstvene storitve v UKC Maribor je bila septembra v primerjavi z letom prej nekoliko daljša, kar naj bi bila prav tako posledica stavke zdravnikov, ki traja že od začetka leta. “Če ne bi bilo stavke, bi bili najmanj na ravni lanskega leta ali še boljši,” je ocenil Mačkošek. Daljšanje čakalnih dob po njegovih besedah povzroča tudi letošnje ukinjanje programov po posameznih bolnišnicah, zaradi česar se potem pacienti preusmerjajo v oba klinična centra v državi.
Član sveta zavoda Franc Hočevar je v razpravi o čakalnih dobah opozoril še na en “sistemski problem”.
“Več kot se v kliničnem centru dela, daljše so čakalne vrste. Kjer se čakalne vrste v Mariboru krajšajo, se povečuje priliv iz Slovenije in to je začaran krog. Napotitev je enostavno preveč, zato je neprestano treba delati z zaledjem, ki polni to bolnišnico, sicer ne bo rezultata,” je opozoril.
Svet zavoda se je na seji seznanil še s poročilom neodvisnega revizorja o reviziji računovodskih izkazov UKC Maribor za leto 2023 ter dal soglasje k spremembi pravilnika o podrobnejši organizaciji in vodenju organizacijskih enot v UKC Maribor, s katero se ustanavljata nov odsek za kirurške okužbe na kliniki za kirurgijo ter enota za spremljanje in nadzor porabe medicinskega materiala na oddelku za medicinsko statistiko. Po Flisovih besedah je slednja ključna za zagotavljanje ustreznega nadzora nad porabo medicinskega materiala na oddelkih in posledično racionalizacijo in optimizacijo tega področja.
Hočevarja je zanimalo, kako daleč je razpis za postavitev modularne bolnišnice za izredne razmere. Flis je pojasnil, da je izvajalec že izbran, treba je le še zaključiti s pogajanji in skoordinirati projekt med ministrstvom za zdravje in ministrstvom za obrambo. Po njegovih besedah je takšen objekt mogoče postaviti v šestih mesecih.
vir: STA
The post Poslovanje UKC Maribor v zadnjih mesecih vliva več optimizma appeared first on Lokalec.si.