ARTICLE AD
Poslanske skupine opozicije in vladajoče koalicije so v današnji predstavitvi stališč ob interpelaciji o delu in odgovornosti ministrice za kulturo Aste Vrečko pričakovano diametralno nasprotno ocenile delo ministrice. Opozicija meni, da je čas za njeno razrešitev, koalicija pa je nanizala dosežke njenega mandata.
Predlagatelji interpelacije, NSi in Demokrati, ter opozicijska SDS, menijo, da je zaradi slabega dela Vrečko čas za njeno razrešitev. Na drugi strani poslanske skupine vladajoče koalicije, Svoboda, SD in Levica, menijo, da so očitki na račun ministrovanja Vrečko neupravičeni. Nanizali so tudi številne dosežke njenega mandata. Vrečko, ki je prva ministrica iz koalicijske Levice, ki se sooča z interpelacijo, po njihovi oceni dela dobro.
Med očitki na račun ministrice Vrečko je bilo iz vrst opozicije ponovno večkrat slišati, da ta deluje netransparentno in negospodarno. Konkretno so ji med drugim očitali ukinitev samostojnega Muzeja slovenske osamosvojitve in njegovo združitev z Muzejem novejše zgodovine Slovenije v nov Muzej novejše in sodobne zgodovine Slovenije, selitev SNG Drama Ljubljana na Litostrojsko 56 in njeno zastalo prenovo, izplačilo denarnega dela Prešernove nagrade umetnici Svetlani Makarovič ter pripravo slabih zakonov, kot je na majskem referendumu zavrnjen zakon o dodatku k pokojninam za izjemne umetniške dosežke. Vse tri opozicijske poslanske skupine so napovedale podporo interpelaciji, poslanske skupine vladajoče koalicije so ji podporo odrekle in se postavile v bran ministrici.
Janez Cigler Kralj je imenu poslanske skupine NSi podprl razrešitev ministrice Vrečko, ki ji je med drugim očital revanšizem ter pripravo številnih škodljivih zakonov na ministrstvu za kulturo, kjer “ne prenesejo razmišljanja s svojo glavo”.
Alenka Jeraj je v imenu največje opozicijske poslanske skupine napovedala, da bo SDS interpelacijo proti Vrečko podprla. Kot je med drugim ocenila, ministrska ekipa na čelu z ministrico Vrečko ministrstvo za kulturo vodi mimo zakonov, ministrica pa po njenih besedah dela slabo in škodljivo za slovensko kulturo.
Eva Igrl iz vrst Demokratov v imenu poslanske skupine nepovezanih poslancev meni, da se na ministrstvu za kulturo dogaja politična ura kulta posameznikov ali ideologij, medtem ko bi bilo potrebno, da bi vsi vzpodbujali umetnost in umetnike. Ocenila je, da Vrečko ne uživa več zadostnega zaupanje, da bi še naprej vodila “tako pomemben resor”, kot je ministrstvo za kulturo, in pričakovano napovedala, da bodo interpelacijo podprli.
Poslanka Svobode in predsednica parlamentarnega odbora za kulturo Sara Žibrat je v imenu poslanske skupine dejala, da gre pri današnji interpelaciji za kopijo interpelacije vlade pod vodstvom Roberta Goloba, ki jo je zaradi združitve omenjenih muzejev leta 2023 vložila opozicijska SDS. “Deja vu ali že videno, le da je tokrat volk preoblečen v poslansko skupino NSi in poslansko skupino nepovezanih poslancev,” je dodala. Poslanci Svobode danes tako interpelacije ne bodo podrli, saj namerava Svoboda skupaj z ministrico Vrečko “še naprej ustvarjati kulturno politiko države, ki temelji na spoštovanju lastne zgodovine, jezika in kulture ter kulturnikov”, je še napovedala.
V imenu poslanske skupine SD je Bojana Muršič današnjo interpelacijo označila za politični manever in poskus discipliniranja ministrice Vrečko. Interpelacija je po njenih besedah tudi napad na koncept kulturne politike, ki ni podrejena ideološkim pričakovanjem. Med dosežke ministrice Vrečko je med drugim nanizala okrepljeno podporo samozaposlenim in nevladnemu sektorju, digitalizacijo kulturne dediščine, povečana vlaganja v lokalno kulturo, mladinsko ustvarjalnost in trajnostno kulturno infrastrukturo.
Milan Jakopovič je v imenu poslanske skupine Levica še izpostavil, da je bil pod ministrico Vrečko sprejet zakon o javni rabi slovenščine. Po njegovem mnenju je Vrečko na čelu ministrstva za kulturo popravila ogromno škodo, ki je bila narejena slovenski medijski krajini v prejšnjih mandatih, njeno ministrstvo pa je pozornost namenilo tudi povsem zanemarjenim področjem kulture, ki so jih dosedanja vodstva na ministrstvu skoraj povsem ignorirala. Očitke iz interpelacije, ki ji v Levici odločno nasprotujejo, je označil za traparijo in dodal, da kažejo, da “živimo v narobe svetu”.