Poslanci potrdili noveli zakonov o morskem in sladkovodnem ribištvu

6 hours ago 7
ARTICLE AD

Poslanci so na današnji seji potrdili noveli zakonov o morskem in sladkovodnem ribištvu. Prva prinaša podrobnejšo opredelitev pogojev začasnega ali trajnega odvzema dovoljenja za gospodarski ribolov ter omogoča vstop novih plovil v slovensko ribiško floto, druga pa bolj dorečene pravne podlage glede organizacije zavoda za ribištvo.

Kot je v petek med obravnavo novel zakonov v DZ pojasnila državna sekretarka na ministrstvu za kmetijstvo Maša Žagar, novela zakona o morskem ribištvu prinaša spremembe za zagotovitev ustreznega izvajanja evropskega sklada za pomorstvo, ribištvo in akvakulturo. Med drugim omogoča dodelitev nadomestil ribičem v primeru zapor ribolova, objavo javnih razpisov in imenovanje organov za izvajanje sklada ter podrobnejšo določitev sistema upravljanja in nadzora nad hrambo osebnih podatkov v skladu z zakonodajo EU.

Novela zakona prinaša tudi podrobnejšo opredelitev pogojev in postopkov začasnega ali trajnega odvzema dovoljenja za gospodarski ribolov ter prepoved upravljanja ribiškega plovila v primeru več hudih kršitev določb pravnih aktov EU na področju skupne ribiške politike.

Del zakonodajnih sprememb se nanaša na omogočanje vstopa novih plovil v slovensko ribiško floto ob spoštovanju dovoljenj zgornjih referenčnih ravni flote v bruto tonah in kilovatih, ki so za vsako državo članico določene z evropsko uredbo o skupni ribiški politiki. Ministrstvo bo v skladu z določbami novele vsako leto po uradni dolžnosti preverjalo pogoje za dovoljenje za gospodarski ribolov.

Prenehanje veljavnosti dovoljenja pa bo po novem veljalo tudi za primere, ko ribiško plovilo ni aktivno oz. če v zadnjih dveh letih ni oddalo vsaj 60 ribolovnih ladijskih dnevnikov. “V primeru, da se ugotovi, da pogoji niso več izpolnjeni, bo ministrstvo dovoljenje za gospodarski ribolov preklicalo,” je opozorila Žagar.

Med novosti je izpostavila tudi izbris plovila iz evidence ribiških plovil, če to nima veljavnega dovoljenja za plovbo pri upravi za pomorstvo. Na ministrstvu pričakujejo, da bodo s tem sprostili ribolovne zmogljivosti za plovila, ki bodo dejansko izvajala ribolov.

Novela zakona o sladkovodnem ribištvu pa natančneje opredeljuje sedež Zavoda RS za ribištvo ter določa, da se sestava, naloge, pristojnosti ter način in postopek izbire članov organov zavoda določijo v aktu o ustanovitvi zavoda.

Prinaša tudi jasnejša določila, katere dejavnosti zavod opravlja kot javno službo in pod katerimi pogoji lahko opravlja tržno dejavnost. Podrobneje pa je z novelo določen tudi način razpolaganja s finančnimi sredstvi zavoda. Med drugim je izrecno določeno, da zavod presežka odhodkov nad prihodki, ustvarjenega iz naslova tržnih dejavnosti, ne sme pokriti iz sredstev javne službe.

Za novelo zakona o morskem ribištvu je glasovalo 78 poslancev, za novelo zakona o sladkovodnem ribištvu pa 80. V obeh primerih ni proti glasoval nihče.

Read Entire Article