ARTICLE AD
V Romuniji bodo v nedeljo ponovljene predsedniške volitve. Ustavno sodišče je lani razveljavilo prvi krog, v katerem je zmagal skrajno desni Calin Georgescu, in mu marca prepovedalo ponovno kandidaturo. Favorit je kandidat desnice George Simion, ki se v kontroverzni kampanji prav tako zanaša na Tiktok in oblasti obtožuje teptanja demokracije.
Javnomnenjske raziskave, ki jih je združil in analiziral medij Politico, pred prvim krogom zmago s 30 odstotki glasov napovedujejo 38-letnemu Simionu, predsedniškemu kandidatu in hkrati vodji opozicijskega desnega Zavezništva za enotnost Romunov (AUR).
Na drugem mestu mu s 24-odstotno podporo sledi kandidat vladajoče levosredinske koalicije Crin Antonescu, na tretjem mestu pa je s približno 22 odstotki župan Bukarešte Nicusor Dan, ki se bo volitev udeležil kot neodvisni kandidat s podporo več manjših konservativnih strank.
Favorit Simion se v kampanji zanaša na obsežno kampanjo na družbenih omrežjih, zlasti na Tiktoku, navaja francoska tiskovna agencija AFP.
Kandidat desnice je zelo učinkovit pri navezovanju stikov s svojim občinstvom, med drugim z uporabo vsebin iz zakulisja kampanje ter iz osebnega in družinskega življenja, je za AFP ocenila nekdanja vodja oddelka za novinarstvo na Univerzi v Bukarešti Raluca Radu.
“Platformo uporablja že dolgo, jo razume in točno ve, kakšne vsebine je treba naložiti in kako nastopati,” je dejala.
Vodja stranke AUR, ki ima od lani največ poslancev v obeh domovih parlamenta, po poročanju Politica sicer velja za kontroverznega kandidata in se razglaša za ideološkega zaveznika ameriškega predsednika Donalda Trumpa. Ob tem se otepa obtožb o proruskih stališčih, saj med drugim želi prekiniti vojaško pomoč Ukrajini, z izjavami o ozemeljskih težnjah pa je povzročil razburjenje tudi v sosednjih Moldaviji in Bolgariji.
Kot vodilni predstavnik opozicijske desnice uspešno izkorišča dolgotrajno nezadovoljstvo v Romuniji zaradi korupcije in neučinkovitosti uveljavljene politike, na čelu s trenutno vladajočo Socialdemokratsko stranko (PSD) in njeno koalicijsko partnerico, desnosredinsko liberalno stranko PNL.
Simion se vse bolj zanaša tudi na glasove podpornikov skrajno desnega Calina Georgescuja, ki je novembra lani presenetljivo slavil v prvem krogu predsedniških volitev, preden jih je ustavno sodišče razveljavilo zaradi nepravilnosti pri financiranju njegove kampanje in opozoril obveščevalcev o domnevnem ruskem vmešavanju.
Georgescu je odločitev ustavnega sodišča označil kot “formaliziran državni udar” in jo najprej poskusil izpodbijati prek domačega pravosodja, po neuspehu pa se je pravico odločil iskati na Evropskem sodišču za človekove pravice, ki je njegovo pritožbo prav tako zavrnilo.
Volilna komisija je nato marca zavrnila Georgescujevo kandidaturo za prihajajoče ponovljene volitve, kar je kasneje po pritožbi potrdilo tudi ustavno sodišče.
Odločitev je sprožila proteste njegovih podpornikov, ki so se večkrat tudi spopadli s policijo, ob številnih polemikah in obtožbah pa kaže, da je pot do predsedniškega položaja zanj dokončno zaprta.
Simion, ki se je lani v razveljavljenem prvem krogu volitev uvrstil na četrto mesto, je sicer Georgescuju v primeru zmage že obljubil visok politični položaj.
V središču polemik se je medtem zaradi predvolilne kampanje znova znašlo omrežje TikTok, ki ga zaradi morebitnih kršitev akta o digitalnih storitvah v zvezi z vplivanjem na volitve v Romuniji preiskuje tudi Evropska komisija.
Vodstvo Tiktoka je marca odstranilo mrežo več kot 27.000 lažnih računov, ki so promovirali stranko AUR “z namenom manipuliranja volilnega diskurza”, nedolgo zatem pa je potrdilo, da ostaja v tesnem stiku z romunskimi oblastmi in lokalnimi institucijami.
Vlada pod vodstvom PSN in PSL je ob tem pred volitvami uvedla strožja pravila na področju opredelitev političnega lobiranja in zakonitosti financiranja kampanj.
Desnica in skrajna desnica na drugi strani obtožujeta vlado in ustavno sodišče, da sta z razveljavitvijo izida volitev in prepovedjo Georgescujeve vnovične kandidature poteptala demokratično ureditev v Romuniji.
“Smo v kampanji za ponovno vzpostavitev demokracije, ljudske volje, pravne države in ustavnega reda,” je nedavno dejal Simion.
Glede na trenutne napovedi se zdi verjetno, da bo za dokončno izvolitev novega predsednika Romunije potreben drugi krog, ki bo potekal 18. maja. Volilno pravico ima nekaj več kot 19 milijonov volivcev.