PONOS IN PREDSODKI

22 hours ago 11
ARTICLE AD

Ponos je občutek, ki je nasprotje sramu

Estimated reading time: 4 minute

Kdaj smo lahko ponosni, koliko je pri tem pomemben lasten trud ter zakaj je predsodek napačno stališče. Kaj je ponos? Je občutek, ki je nasproten sramu. Če sram lahko opredelimo ter občutek nelagodja zaradi nečesa, lahko ponos opredelimo kot občutek ugodja zaradi neke značilnosti ali ob nekem dosežku. Ljudje smo ponosni na marsikaj; na svoje poreklo, domovino, starše, kmetijo…To pomeni, da se zavedamo dobrih plati neke vsebine in da se znamo s tem umestiti v prostor.

Če je nekdo nadarjen, je na to seveda lahko ponosen, a ne gre za ponos v pomenu zaslužnosti. Nekdo je lahko upravičeno ponosen, kadar nekaj doseže zaradi svoje nadarjenosti in sposobnosti ter z lastnim trudom. Seveda nam je najbrž vsem jasno, da uspeha ne dosežemo zlahka. Biti moramo sposobni, vztrajni in imeti moramo cilj. Noben športnik ne bi osvojil olimpijske medalje, če bi vsake toliko časa pretekel okoliški hrib ali sem ter tja zavil v bazen in odplaval nekaj dolžin.

Ponos je občutek, ki je nasprotje sramu

Da bi bil lahko resnično ponosen, mora cilj doseči po zaslugi svojih prizadevanj in svojega truda. Pri tem seveda ne sme spregledati vloge, ki jo imajo pri tem nadarjenost in sposobnosti, pa tudi pomoč drugih. Vsaka pot do cilja oziroma uspeha je posejana z ovirami in šele premagovanje le teh nas upravičeno navda s ponosom.

Predsodek v dobesednem pomenu besede je dejanje prenagljene sodbe, oblikovanje pozitivnega ali negativnega stališče, še preden imamo za to na voljo dovolj podatkov. Predsodke ima lahko posameznik, lahko so razširjen družbeni pojav, lahko pa se skrijejo tudi pod krinko znanosti. Običajno predsodke razumemo kot negativno sodbo določene skupine ljudi, ustvarjeno na podlagi negativne značilnosti, ki naj bi bila skupna pripadnikom te skupine.

Ponos je občutek, ki je nasprotje sramu

Diskriminacija je nasilno vedenje izključevanja posameznikov zaradi predsodkov o skupini, kateri pripadajo. Če imamo do nečesa globoko zakoreninjeno pozitivno in negativno stališče, ki ne temelji na dokazih, gre za predsodek, ne za utemeljeno stališče. Predsodke največkrat oblikujemo na podlagi pičlih podatkov ali pod vplivom močnih čustev, na primer prizadetosti.

Zakaj in kako si ustvarimo predsodke? Razlogov je več, vsi pa so čustveno obarvani. Predsodki izhajajo iz neznanja , čustev, sugestij in interesov ter opravičujejo naše nasilje, maščevanje, negativno potrjevanje in pripadnost. Če imamo predsodek, pomeni, , da sklepamo po napačni logiki del za celoto oziroma da nekaj posplošujemo neutemeljeno, brez dokazov.

Od predsodkov lahko imamo tudi koristi. Umeščajo nas v neko skupino, v kateri se počutimo varne. Omogočajo nam, da se zahvaljujoč tej primerjavi počutimo bolje. Ščitijo nas pred učenjem in spremembami. Številni ljudje se bojijo novega. Običajno moramo za osvoboditev od predsodka doživeti emocionalni šok. Brez tega namreč ne pride do spremembe stališč.

Preberite tudi PONOS OMOGOČA ČUSTVENO SAMOZADOVOLJSTVO in SPADATE GLEDE NA ASTRO ZNAMENJE MED SAMOZAVESTNE KOLERIKE?

The post PONOS IN PREDSODKI appeared first on Horoskop.si - Novice in zabava iz področja astrologije.

Read Entire Article