ARTICLE AD
S toplimi in daljšimi dnevi se na ceste vračajo kolesarji, tako rekreativni kot tisti, ki raje izberejo kolo kot prevozno sredstvo za pot v službo ali opravke. V tem času se začenja tudi nacionalna pobuda »Polni zagona«, ki jo vodi Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo v sodelovanju z Inštitutom za politike prostora (IPoP) in Urbanističnim inštitutom Republike Slovenije. Pobuda spodbuja kolesarjenje kot trajnostno obliko mobilnosti in spremembo vsakodnevnih potovalnih navad. Cilj je prispevati k boljšemu zdravju, večji produktivnosti na delovnem mestu, čistejšemu zraku in zmanjšanju prometnih zastojev.
Za večjo prometno varnost kolesarjev Agencija za varnost prometa poziva voznike, naj bodo v teh pomladnih dneh še posebej pozorni na udeležence v prometu. Vozniki naj upoštevajo cestnoprometne predpise, pri prehitevanju kolesarjev pa upoštevajo minimalno bočno (varnostno) razdaljo vsaj 1,5 metra. Agencija opozarja tudi, da naj se vozniki v prometu izogibajo uporabi mobilnega telefona in slušalk ter se ne vozijo pod vplivom alkohola ali drugih psihoaktivnih substanc.
Kolesarji pa naj v prometu ravnajo samozaščitno in upoštevajo varnostne smernice. Med ključnimi varnostnimi ukrepi so pravilna uporaba zaščitne kolesarske čelade, uporaba odsevnih materialov, delujoče luči na kolesu ter upoštevanje pravilne smeri vožnje in signaliziranja z rokami.
Kolesarjenje v Sloveniji v porastu
V Sloveniji se število kolesarjev v prometu stalno povečuje. Po podatkih Agencije za varnost prometa se je med letom 2024 in marcem 2025 zgodilo več kot 1500 nesreč, v katerih so bili udeleženi kolesarji. Pri tem je bilo 270 huje poškodovanih, pet pa je izgubilo življenje. Kolesarji so najpogosteje žrtve nesreč zaradi neprilagojene hitrosti, nepravilnega zavijanja ter napak pri prehitevanju.
V porastu so tudi nesreče z udeležbo e-kolesarjev, katerih uporaba je vse bolj priljubljena. E-kolesa omogočajo lažje premagovanje daljših razdalj in višinskih razlik, vendar prinašajo tudi dodatne izzive pri obvladovanju hitrosti in navorja, še posebej za neizkušene voznike. Pomembno je, da se e-kolesarji zavedajo tveganj in vedno nosijo zaščitno opremo, vključno s čelado.
Varnostni nasveti za voznike in kolesarje
Za voznike je ključno da:
- Pri zavijanju desno vedno preverijo morebitne kolesarje, saj imajo ti prednost
- Pri odpiranju vrat avtomobila uporabijo nizozemski prijem – odpiranje vrat z desno roko, ki vas prisili, da pogledate čez rameno in opazite bližajočega se kolesarja
- Se vozniki ne jezijo na kolesarje, saj so ti v prometu precej bolj izpostavljeni in ranljivi.
Kolesarji naj se držijo:
- Pravil vožnje, uporabljajo odsevnike in vedno jasno signalizirajo zavijanje
- Kolesa naj bodo brezhibna, saj je varnost na kolesu odvisna tudi od njegove tehnične pripravljenosti
- Pred rdečo lučjo se vedno ustavite! Za vašo varnost uporabljajte čelado! In na cesti v družbi nikar ne vozite vzporedno.

Čelada – ključna zaščitna oprema
Kolesarska čelada je nepogrešljiv del opreme, saj lahko ublaži posledice poškodb glave za 40 do 70 odstotkov. Agencija za varnost prometa priporoča, da jo nosijo kolesarji vseh starosti, ne le tisti do 18. leta, kot to zahteva zakon. Statistika kaže, da kolesarji, ki nosijo čelado, utrpijo lažje posledice v primeru nesreče.
Poleg čelade pa je pomembno, da kolesarji uporabljajo tudi druge zaščitne ukrepe, kot so zaščitne rokavice, primerna obutev in ustrezna oblačila, ki omogočajo varno in udobno vožnjo.
Uporaba mobilnih telefonov in slušalk ni dovoljena
Uporaba mobilnega telefona in slušalk med vožnjo s kolesom ni dovoljena, saj zmanjšuje pozornost in povečuje tveganje za nastanek nesreče. Novela Zakona o pravilih cestnega prometa je za tovrstne prekrške uvedla kazen v višini 120 evrov.
V pomladnih mesecih, ko se kolesarjenje povečuje, je še posebej pomembno, da vsi udeleženci v prometu ravnajo odgovorno in upoštevajo pravila varnosti, saj so tako zaščiteni kolesarji kot tudi vsi ostali udeleženci v prometu.
Varnost se začne pri vas!
Vir: Agencija za varnost prometa
The post Pomladna kolesarska sezona: Varna vožnja in spodbujanje kolesarjenja appeared first on domžalec.si.