ARTICLE AD
Po podatkih Agencije za varnost prometa (AVP) je neprilagojena hitrost še vedno ena glavnih groženj prometni varnosti.
Statistika kaže, da je bila v letu 2024 kriva za 3.809 prometnih nesreč, v katerih je umrlo 30 ljudi, huje poškodovanih pa je bilo 403
V letu 2023 je bilo zaradi neprilagojene hitrosti 3.771 nesreč, s 33 smrtnimi žrtvami in 329 hudo poškodovanimi. Primerjava med letoma kaže, da se je število smrtnih žrtev zmanjšalo za 9 %, vendar se je število hudo poškodovanih povečalo za več kot 22 %.
Največ prometnih nesreč zaradi neprilagojene hitrosti se zgodi na cestah v naseljih, sledijo avtoceste in lokalne ceste. Med povzročitelji nesreč so najpogosteje vozniki osebnih avtomobilov, sledijo jim kolesarji in vozniki motorjev. Podatki kažejo, da so najvišje hitrosti izmerjene v naseljih, kjer omejitve hitrosti pogosto preseže kar 41 % voznikov.
Od 7. do 13. aprila 2025 bo potekala nacionalna preventivna akcija »Hitrost«, ki jo organizira Agencija za varnost prometa v sodelovanju s Policijo in občinskimi redarstvi. V okviru akcije bodo v sredo, 9. aprila, izvedli tudi Roadpolov »maraton merjenja hitrosti«, ki poteka v več državah EU. Namen akcije je opozoriti na tveganja, povezana s prehitro vožnjo, in zmanjšati število prometnih nesreč ter njihovih posledic.
AVP bo skupaj z Zavodom Varna pot začela kampanjo za spremembo terminologije, s katero bi namesto izraza »prometna nesreča« v primerih zavestnega neodgovornega ravnanja (npr. prehitre vožnje) uporabljali izraza »trk« ali »trčenje«. O tej pobudi bodo razpravljali tudi na okrogli mizi z naslovom »Prometna nesreča ni nesreča«, ki bo potekala 10. aprila na Izpitnem centru AVP v Ljubljani.
Podpirajo uvedbo območij umirjenega prometa
Med ukrepi za povečanje varnosti na cestah AVP podpira uvedbo območij umirjenega prometa (cona 30) v mestnih središčih in bližini šol, vrtcev ter domov za starejše. Raziskave kažejo, da znižanje povprečne hitrosti za 1 km/h zmanjša število smrtnih žrtev za 4 %, tveganje za smrt pešca pri trčenju pa narašča eksponentno s hitrostjo – pri 30 km/h je 10-odstotno, pri 50 km/h 50-odstotno in pri 60 km/h kar 90-odstotno.
Agencija za varnost prometa in Policija pozivata vse voznike k odgovorni vožnji in spoštovanju omejitev hitrosti. Še posebej opozarjajo na povečano previdnost v naseljih, bližini šol in vrtcev ter v slabših vremenskih razmerah. Z odgovornim ravnanjem na cesti lahko vsak posameznik prispeva k večji varnosti vseh udeležencev v prometu.
The post Policija in redarji v poostren nadzor appeared first on Lokalec.si.