ARTICLE AD BOX
Ko pogledamo skozi okno in vidimo sivo nebo, ki se zdi, da teži proti tlom, ali občutimo burjo, ki prinaša tisti značilni občutek mraza vse do kosti, je jasno, da je zima v polnem zamahu. Toda ali je to zgolj običajna zimska hladnost ali nekaj več? Strokovnjaki pravijo, da se za vsem tem skriva polarni vrtinec – mogočni zračni pojav, ki s svojo močjo kroji vreme po vsem svetu.
Kaj sploh je polarni vrtinec in zakaj nas mora zanimati?
Polarnega vrtinca si lahko predstavljamo kot obroč ledeno hladnega zraka, ki kroži okoli severnega tečaja. Ko je ta vrtinec stabilen in močan, zadržuje hladen zrak v bližini Arktike. A včasih – kot kaže, da se dogaja letos – se začne vrtinec raztezati, razpadati in pošiljati ledene vdore proti jugu. Rezultat? Nenavadno mrzle zime na območjih, ki sicer morda ne doživljajo tako nizkih temperatur.
In tukaj pridemo mi, Evropa – ali še natančneje, Slovenija. Napovedi kažejo, da nas v naslednjih dneh čakajo nizke temperature, burja in večji kontrasti med Primorsko ter notranjostjo države. Na Primorskem lahko pričakujemo jasnejše vreme in nekoliko višje temperature, medtem ko bo severovzhodna Slovenija še vedno ujeta v primež nizke oblačnosti in mraza.
Podnebne igre na svetovni ravni
Čeprav morda zveni nenavadno, ima dogajanje na drugem koncu sveta velik vpliv na naše vremenske razmere. Strokovnjaki portala Neurje.si pojasnjujejo, da trenutno beležimo močno segrevanje stratosfere nad Aljasko in Severno Evropo, kar povzroča raztezanje polarnega vrtinca. A zakaj bi nas segrevanje v stratosferi – na tisoče kilometrov daleč – sploh zanimalo? Zaradi dinamičnih posledic. Tovrstni pojavi pogosto sprožijo valove hladnega zraka, ki se razlijejo čez zmerne geografske širine, kot je Slovenija.
Zaradi teh vplivov bomo v naslednjih dneh priča razmeram, ki so značilne za tovrstne polarne vdore: hladna jutra z nizkimi temperaturami (na nekaterih območjih tudi do -7 °C), burja na Primorskem, ki bo vlekla proti Jadranskemu morju, in megleno ozračje po nižinah. Vendar nas vremenoslovci opozarjajo, da so ti pojavi lahko le začetek – zaključek meseca januarja bi lahko prinesel še bolj izrazite spremembe.
Kako smo pripravljeni?
Pogosto slišimo, da je vreme nepredvidljivo, toda v resnici imamo danes tehnologijo, ki omogoča sledenje teh zapletenih vzorcev. Vendar pa ne gre pozabiti, da ima Slovenija geografske posebnosti, ki zahtevajo pozornost. Na primer: burja, ki brije po Vipavski dolini, pogosto oteži prometne razmere, medtem ko megla na Štajerskem povečuje tveganje za prometne nesreče. V takšnih razmerah je pomembno, da vozniki upoštevajo napovedi in se na pot odpravijo pripravljeni.
A ne gre le za promet. Kmetje, ki se v zimskih mesecih soočajo s posledicami zmrzali, ter podjetja, ki morajo prilagoditi delovne procese, so med tistimi, ki jih takšne spremembe še posebej prizadenejo. Kako ravnati? Spremljanje lokalnih vremenskih napovedi je ključno – podrobni podatki, ki jih zagotavljajo slovenski meteorologi, pogosto omogočajo pravočasno pripravo.
Kaj sledi?
Napovedi kažejo, da bo naslednji teden večinoma suh, a hladnejši, z občasno oblačnostjo. V ponedeljek se bo ozračje nekoliko stabiliziralo, medtem ko bi lahko v torek in sredo občasno rahlo rosilo. Toplejše vreme? Za zdaj še ne. A do konca meseca so mogoči novi vdori polarnega zraka, ki bi lahko prinesli še večjo dinamiko.
Napisal: E. K.
Vir: www, Freepik
The post Poglejte, kakšno vreme nas čaka v prihajajočih dneh! first appeared on NaDlani.si.