ARTICLE AD
Kolesarski zvezdnik Tadej Pogačar (UAE Team Emirates-XRG) bo eden od dveh glavnih favoritov za nedeljsko 109. enodnevno dirko po Flandriji. Na slikoviti in zahtevni trasi od Bruggea do Oudenaardeja (269 km) bo njegov glavni izzivalec lanski zmagovalec Nizozemec Mathieu van der Poel (Alpecin-Deceuncink).
Kolesarski strokovnjaki in stavnice so si pred “flamskim božičem” povsem enotni, kar se tiče vloge favoritov. Pripisujejo jo zgolj Pogačarju in van der Poelu, ki imata svojevrstni monopol nad spomeniki – največjimi petimi enodnevnimi kolesarskimi dirkami na svetu.
Van der Poel je do prvega slavja na njih prišel prav po Flandriji v koronskem letu 2020, medtem ko je Pogačar prvič slavil na Liege-Bastogne-Liegeu leto kasneje.
Trenutno največja zvezdnika kolesarstva sta v zadnjih petih letih dobila kar 14 od skupno 25 spomenikov. Odstotek njunih zmag predstavlja podobno prevlado, kot sta jo uprizorila Belgijca Eddy Merckx in Roger De Vlaeminck med letoma 1970 in 1977, ko sta dobila 24 od skupno 40 spomenikov.
Merckx in De Vlaeminck sta tudi na vrhu večnega seznama zmagovalcev največjih enodnevnih dirk. Merckx se lahko pohvali z 19 zmagami na spomenikih, De Vlaeminck pa z 11.
Pogačar in van der Poel sta s po sedmimi zmagami trenutno med peterico tistih, ki si delijo sedmo mesto večne lestvice. Pred njima so le še Italijana Costante Gigardengo in Fausto Coppi s po devetimi ter še en Belgijec Rik Van Looy z osmimi zmagami.
Pogačar (že) ima načrt za Flandrijo
Tako Pogačar kot van der Poel sta doslej v karieri osvojila tri različne spomenike. Slovenski as je bil štirikrat zapovrstjo najboljši po Lombardiji, ima pa še dve zmagi v Liegeu in eno po Flandriji, medtem ko je nizozemski zvezdnik trikrat osvojil Flandrijo, s čimer je sorekorder, ter po dvakrat Pariz-Roubaix in Milano-Sanremo.
Tudi pred slabima dvema tednoma je van der Poel ukanil Pogačarja, ki se je moral v Sanremu še drugič zapovrstjo zadovoljiti s tretjim mestom, pri čemer je še petič neuspešno iskal zmago na prvem spomeniku sezone.
Zdaj slovenski as v dveh zaporednih nedeljah prihaja na teren, ki je Nizozemcu pisan na kožo, a mu vsaj Flandrija s številnimi kratkimi klanci ponuja priložnost, da ponovi leto 2023. Takrat je namreč Pogačar na slovitem Oude Kwaremontu zlomil van der Poela in se odpeljal eni največjih zmag v karieri naproti.
Načrt za letos je podoben, streti tekmece na tlakovanih klancih in upati, da nihče od hitrejših v sprintih ne pride skupaj s 26-letnikom s Klanca na dolgo ciljno ravnino v Oudenaardeju.
Vso pomembno dogajanje se bo odvilo v drugi polovici 269 km dolge trase, ko si bodo eden za drugim sledili sloviti tlakovani klanci kot so Oude Kwaremont, Paterberg, Koppenberg, Berg ten Houte, Molenberg in drugi. Odločilnih utegne biti zadnjih 55 km, ko bodo pred drugim prečkanjem Kwaremonta in prvim Paterberga noge že pošteno utrujene.
To je bil pred dvema letoma tudi poligon za Pogačarjev prvi napad. Potem ko se ob prvem poskusu še ni otresel dovolj tekmecev, je ob zadnjem, skupno tretjem prečkanju Kwaremonta ostal sam in nato v zadnjih 16 km do cilja nadzoroval položaj na dirki.
Pedersen po pričakovanjih prvi zasledovalec
Če sta Pogačar in van der Poel daleč pred ostalimi na stavnicah, je tudi prvi zasledovalec po letošnjih izidih znan. To je Danec Mads Pedersen (Lidl-Trek), ki je še tretjič v karieri slavil na nedeljski dirki Gent-Wevelgem, a tam ni bilo ne Slovenca ne Nizozemca.
Pedersen je bil edini, ki je dolgo časa držal stik z van der Poelom na petkovi preizkušnji E3, glavni pripravljalni dirki za Flandrijo, tudi na ostalih belgijskih klasikah pa je bil med najbolj vidnimi predstavniki.
Vprašljiva je forma predvsem pri Belgijcu Woutu Van Aertu (Visma-Lease a Bike), še posebej po katastrofalnem koncu dirke skozi Flandrijo, zato bi lahko bil v ospredju pri ekipi Američan Matteo Jorgenson. Nastopil bo tudi Italijan Filippo Ganna (Ineos Grenadiers), ki sprva dirke ni imel v programu, več možnosti pa ima na Pariz-Roubaixu 13. aprila.
Od Slovencev bo na startu še Matej Mohorič (Bahrain-Victorious), ki pa po drugem mestu na februarski dirki po Provansi preživlja zahtevne tedne. Po bolezni se namreč še ni pobral, forma pa je posledično slabša od pričakovanj za glavna cilja sezone pri 30-letniku iz Podblice.
Nastopilo bo še ogromno zelo dobrih kolesarjev, specialistov za enodnevne klasike, a v zadnjih letih se zdi, da sta Pogačar in van der Poel na tovrstnih preizkušnjah razred zase.
Dogajanje v Bruggeu se bo začelo ob 10. uri, medtem ko najboljše v cilju v Oudenaardeju pričakujejo okoli 16.30. Tudi vremenska napoved je dobra, a naj bi se za nedeljo malce ohladilo, in sicer do nekaj nad deset stopinj Celzija.
Sledi zmenek s severnim peklom
Pogačar, svetovni prvak iz Züricha, ima recept, kako ugnati tekmece na dirki po Flandriji. V kolikor bi tam uspel drugič v karieri slaviti, pa ga nato teden dni kasneje čaka drugačne vrste pekel na severu Francije.
Prvič v članski karieri se bo namreč meril na Pariz – Roubaixu, kar so nekateri strokovnjaki pozdravili, spet drugi pa označili kot preveliko tveganje zaradi zahtevnosti trase in prihajajoče dirke po Franciji, kjer bo branil lansko zmago in se potegoval za skupno že četrto.
Mnogi precej bolj izkušeni kolesarji na tlakovanih odsekih so na zahtevni trasi severnega pekla že pogoreli v preveliki želji, a ravno ogromna želja, da se kot svetovni prvak Pogačar v mavričasti majici predstavi na vseh letošnjih spomenikih, je nekaj, kar najbolj vsestranskega kolesarja v karavani dela tako priljubljenega.