ARTICLE AD
Zdravstveni dom Domžale je že več kot desetletje ujet v prostorsko stisko, ki neposredno vpliva na kakovost zdravstvenih storitev, varnost pacientov in delovne pogoje zaposlenih. Čeprav zaposleni – kot denimo v laboratoriju za odvzem krvi – kljub izjemni obremenjenosti delujejo hitro, učinkovito in strokovno predano, pa so prostorski pogoji, v katerih delajo in sprejemajo paciente, postali nevzdržni.
Še posebej pereče so razmere v čakalnici laboratorija, kjer se bolni, starejši in otroci gnetejo v premajhnem, neprezračenem in slabo osvetljenem hodniku, ki obenem služi kot prehod do drugih ambulant. Opozorila pacientov in zaposlenih niso nova, a kljub dolgoletnim opozorilom in iskanju rešitev ostajajo odzivi le delni in kratkoročni – obliži na sistemski problem.
Leta 2018 so se začeli postopki za gradnjo nujno potrebnega prizidka k zdravstvenemu domu. Danes, sedem let pozneje, prizidka še vedno ni, gradbeno dovoljenje pa velja le še do konca letošnjega leta.
Zato je skrajni čas, da odgovorni – tako vodstvo Zdravstvenega doma kot občine ustanoviteljice – preidejo od besed k dejanjem. Zdravstvena oskrba je temeljna javna storitev, ki mora potekati v varnem, dostojnem in sodobnem okolju.
A kaj je v resnici v ozadju večletnega zavlačevanja? Gre res zgolj za pomanjkanje finančnih sredstev, ali je težava globlja – v političnem kalkuliranju, kjer projekt, ki ne prinaša hitrega in opaznega političnega dobička pred volitvami, enostavno ni prioriteta?
Naj najprej pohvalim izjemno hitro, organizirano in prijazno delo Laboratorija za odvzem krvi v ZD Domžale. K temu veliko prispeva števec za naročanje in prednostna obravnava ranljivih in otrok. Še posebej v času številnih obolenj je njihova obremenjenost izjemna, število pa že v dopoldanskem času dosega več kot 300 odvzemov. Vendar pa so izjemno neugodne in nevzdržne razmere čakalnici, saj je čakajočim na voljo ozek, neprezračen in neosvetljen hodnik, kjer se na majhnem prostoru gnete preveliko število čakajočih, številni med njimi so bolni, kar lahko privede do medsebojne okužbe. Čakalnica je tudi prehodna, preko nje poteka dostop do številnih drugih oddelkov in zdravnikov. Sprašujem: ali vodstvo Zdravstvenega doma načrtuje preselitev ali ureditev laboratorija na bolj primerni in »zdravi« lokaciji? V zadnjih letih so nove prostore na primernejših lokacijah dobile že številne dejavnosti, tako da bi bila dobrodošla tudi ureditev razmer za delovanje izjemno obleganega Laboratorija.
Matej Oražem /Lista Mateja Oražma/
19. 3. 2025
Odgovor:
Zdravstveni dom Domžale
Zdravstveni dom Domžale se s prostorsko problematiko sooča, nanjo opozarja in jo skupaj z občinami ustanoviteljicami poskuša reševati že skoraj 10 let. Vodstvo Zdravstvenega doma ob tem samo ves čas išče možne rešitve. Staro hišo ves čas prenavlja znotraj obstoječe kvadrature, da zagotovi vsaj delno ustrezne prostore številnim ambulantam, zagotovilo je nakup novih dodatnih prostorov v neposredni bližini glavne stavbe, ter najelo nujno potrebne prostore za izvajanje storitev za najbolj ranljivo populacijo otrok in mladostnikov.
Zaradi večkrat izpostavljene prostorske stiske, o kateri smo sedanje svetnike občine Domžale v letu 2023 seznanili tudi osebno, ko smo jih povabili v naše prostore, je seveda tudi nujno potrebno povečanje prostora za diagnostični laboratorij, saj se je število pacientov in preiskav v tem času močno povečalo. Vendar je prenova laboratorija zahtevnejša od prenov manjših ambulant zaradi velikosti potrebnega prostora in optimizacije delovnih procesov, kar zahteva bistveno več kapacitet od razpoložljivih prostorov v stari stavbi ZD Domžale. Možnosti širitve čakalnice praktično ni.
Problematiko čakalnice poskušamo reševati zato na druge načine: uvedli smo naročanje na termine za odvzem krvi, vendar tega pacienti niso sprejeli, v čakalnici smo uredili dodatno prezračevanje in z oznakami označili zaželeno razdaljo med pacienti, z uporabo številk za sprejem in odvzem krvi pacientom podamo informacijo o vrstnem redu obravnave, kar omogoči, da se pacient umakne iz neposredne bližine, čaka nekoliko oddaljeno in se približa laboratoriju šele, ko se približa njegova številka.
Za zagotavljanje zadostnih prostorov je vsak Javni zdravstveni zavod odvisen od svojih ustanoviteljev, tako na primarni, kot na sekundarni ravni, saj financiranje izvajanja zdravstvenih dejavnosti ne zajema tudi stroškov za zagotavljanje infrastrukture in Javni zdravstveni zavodi tudi ne morejo biti lastniki nepremičnin. Zato je odgovor na svetniško vprašanje lahko žal le ta, da možnosti selitve laboratorija na nek nov prostor trenutno vodstvo zdravstvenega doma ne vidi, saj nimamo in tudi občine ustanoviteljice nimajo na razpolago nobenih razpoložljivih prostorov. Predvidena je selitev laboratorija kot ene od glavnih dejavnosti, v prostore bodočega prizidka k zdravstvenemu domu. To bo v najboljšem primeru šele čez štiri leta.
Zato je vodstvo zdravstvenega doma v vmesnem času, ko čakamo na dokončno rešitev, ves čas prisiljeno v iskanje začasnih rešitev, ki nikakor niso optimalne. Že nekaj časa seveda iščemo tudi rešitev za diagnostični laboratorij, kako bi npr. znotraj obstoječih prostorov preselili določene ambulante in določen del laboratorija. Trenutno preigravamo predlog, da centralno naročilno točko z 10 zaposlenimi izselimo iz zdravstvenega doma Domžale in jih preselimo v kontejner pred zdravstvenim domom! Gre za nehvaležno izbiro med slabimi rešitvami, ki so vse začasne in seveda tudi povezane z dodatnimi stroški. Žal se vodstvo zdravstvenega doma zaradi mnogokrat izpostavljene prostorske stiske mora odločati na način, da med slabimi možnostmi izbira tisto, ki je še najmanj slaba za zaposlene in za delovanje zdravstvenega doma oziroma za izvajanje storitev za paciente.
Opozoriti moramo še na dodaten in zelo pomemben argument proti selitvi laboratorija izven stavbe ZD, in sicer, da je laboratorijska dejavnost centralna storitev, tesno povezana z delovanjem družinskih, otroških, ginekoloških, specialističnih in drugih ambulant in mora biti čim bliže tem ambulantam, najbolje znotraj iste stavbe, da po pregledu lahko opravijo tudi laboratorijsko storitev. V nasprotnem primeru klinične poti niso ustrezne, ogromno število pacientov bi moralo za izvedbo laboratorijske storitve oditi po pregledu na neko drugo lokacijo. To je za paciente prav tako ali pa še bolj neugodno. Selitev laboratorija bi pomenila tudi selitev zahtevne diagnostične, laboratorijske opreme oziroma aparatur, kar za delovanje le-teh ni zaželeno in zahteva tudi posebne instalacije. Zaradi vseh opisanih razlogov zdravstveni dom Domžale ne razmišlja o selitvi diagnostičnega laboratorija na neko drugo lokacijo. Diagnostični laboratorij se bo preselil, ko bodo izgrajeni novi prostori za zdravstveni dom Domžale.
Resnično upamo, da bo po več letih prizadevanj vendarle do tega tudi prišlo.
Direktorica mag. Renata Rajapakse, dr.med., spec.