ARTICLE AD
Državni zbor je potrdil dolgo pričakovani Zakon o visokem šolstvu, ki v slovenski visokošolski prostor prinaša celovito prenovo. Novi zakon, ki nadomešča več kot 30 let staro zakonodajo, je osredotočen predvsem na reformo sistema financiranja, krepitev kakovosti izobraževanja ter večjo institucionalno avtonomijo visokošolskih zavodov.
Zakon so pripravili v sodelovanju s širokim naborom deležnikov iz visokošolskega prostora, znanosti, gospodarstva in študentske skupnosti. Kot so poudarili na Ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije, je bila delovna skupina sestavljena iz predstavnikov javnih in zasebnih visokošolskih zavodov, študentskih organizacij, raziskovalnih inštitutov, Slovenske akademije znanosti in umetnosti, Nacionalne agencije RS za kakovost v visokem šolstvu (NAKVIS), izseljenskega društva VTIS, obeh reprezentativnih sindikatov in Gospodarske zbornice Slovenije.
Minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije dr. Igor Papič je ob sprejemu zakona poudaril: »Zastavili smo široko delovno skupino, kjer smo iskali soglasja in kompromise. Mogoče je zato priprava trajala nekoliko dlje, vendar imamo zdaj zakon, ki je nastal v najširšem možnem sodelovanju. Naši visokošolski zavodi, ki so že zdaj izredno kakovostni in mednarodno ugledni, so dobili zakon, ki jim bo dal še dodaten zagon za kakovostno izobraževanje in znanstveno raziskovanje.«
Ob tem je dodal: »Pravzaprav ne gre le za zakon, ampak za reformo visokega šolstva na področju financiranja.«