ARTICLE AD
Slovenska komisarka Marta Kos je po sestanku s srbskim predsednikom Aleksandrom Vučićem, ki ga je označila kot konstruktivnega, naletela na val kritik. Vodja stranke Svoboda in pravičnost (SAA) Dragan Đilas je javno izrazil ogorčenje nad dialogom s predsednikom Vučićem, ki je bil obtožen uporabe zvočnega orožja proti svojemu narodu.
Marta Kos je v sredo v Beogradu razpravljala z Vučićem o korakih Srbije na poti v Evropsko unijo. Slovenska komisarka je poudarila, da je za širitveni proces nujno sodelovanje celotne družbe, kar vključuje močno civilno družbo in neodvisne medije. Vučić je na družabnih omrežjih izjavil, da sta s Kosovo imela korekten in vsebinski pogovor o aktualnih zadevah v Srbiji in izpolnjevanju reformne agende.
Dragan Đilas vodja SAA je v odprtem pismu Marti Kos izrazil presenečenje nad njenim pozitivnim odnosom do Vučića. Đilas je izpostavil, da je dialog potekal prav na dan, ko so bile javnosti predstavljene obtožbe zoper Vučića glede uporabe zvočnega orožja. Poleg tega je Đilas izpostavil številne proteste, ki so potekali proti Vučićevi politiki, ter opozoril na korupcijo in kršitve medijskih svoboščin v Srbiji.
Đilas je v pismu postavil vprašanje, kako lahko Vučićova dejanja sodijo med evropske vrednote, če v Srbijo vstopajo novinarji EU s težavami, medtem ko domača javna naročila potekajo brez razpisov. Opozoril je tudi na Vučićevo prevlado v medijih, kjer opozicija skorajda ne dobi priložnosti za predstavitev svojih stališč.
Na družabnih omrežjih so se vrstile ostre kritike na račun Marte Kos in njenega srečanja z Vučićem. Kritiki so EU obtožili, da podpira Vučićevo vladavino, ki naj bi spodkopavala demokracijo v Srbiji. Med drugim so jo pozvali, naj preneha podpirati režim, ki ne spoštuje človekovih pravic in demokratičnih načel.
Tudi v Sloveniji je prišlo do odzivov na izmenjavo med Kosovo in Vučićem. Janez Janša, predsednik največje opozicijske stranke, je na družabnem omrežju X kritiziral odločitev, da Marta Kos postane slovenska komisarka. Izrazil je dvom o smiselnosti njenega imenovanja, kar je sprožilo še dodatne polemike.
Spletno uredništvo