Pisatelji centrov PEN v Gorici o podnebnih spremembah, migracijah in vojnah

6 days ago 8
ARTICLE AD

V sklopu 57. mednarodnega srečanja pisateljev in pisateljic za mir, ki ga v sodelovanju z mednarodnim PEN organizira Slovenski center PEN, so danes v Gorici pripravili okrogli mizi. Na dopoldanski je beseda tekla o podnebnih spremembah, migracijah in vojnah, kar je tudi sicer osrednja tema letošnjega srečanja, poudarek pa je bil na ženski.

Judyth Hill (PEN San Miguel) je okroglo mizo začela z opozorilom na pomen ženske v času, ko so podnebne spremembe, migracije in vojne vse večja grozeča nevarnost. Poudarila je, da je v kar 80 odstotkih družin po svetu ženska tista, ki je odgovorna za zagotavljanje vode. “Ker voda postaja težje dostopna, bodo morale te ženske ponjo hoditi dlje. Ker postaja težje dostopna, bo večje tudi tveganje za okužbo s kontaminirano vodo,” je dejala.

Ob tem je poudarila, da statistični podatki kažejo, da so ženske in otroci kar štirinajstkrat bolj nagnjeni k smrti zaradi poslabševanja podnebnih sprememb, opozorila pa, da je ena izmed posledic daljših vodnih poti tudi manj časa za zagotavljanje izobrazbe za te ženske.

“Okrog 200 milijonov deklet trenutno živi pod pragom revščine. Ko se bodo podnebne razmere slabšale, dostop do vode pa zmanjševal, se jim bo zmanjšal dostop do izobrazbe, omejen bo tudi dostop do hrane. Temu pa sledijo selitve, ki povečajo možnosti za nasilje, tako družinsko kot spolno nasilje. Ko se začnejo ženske seliti, še posebej, ko nad njimi bdijo moški, statistike kažejo, da se povečajo tudi primeri posilstev, to je povezano. To je slika, ki jo gledamo: ženske, ki izgubljajo zemljo, preživetvene možnosti, kulturno identiteto,” je opozorila.

Angela Christofidou (PEN Ciper) se je osredotočila na zeleni prehod in opozorila, da je ta nujen. “Vpliv podnebnih sprememb je tak, da povzroča nepovratno škodo. Posledice pretirane uporabe fosilnih goriv in pretiranega krčenja gozdov, izpusti ogljikovega dioksida in metana ter prevelika poraba električne energije pa povzročajo konflikte, zato moramo narediti neprimerno več, da to spremenimo,” je dejala Christofidou. Pozvala je k zelenemu dogovoru in upoštevanju le-tega. Obenem je opomnila, da je prav kulturni sektor eden izmed tistih, pri katerih so dejavnosti energijsko zelo intenzivne. Prav zato je pozvala, da pri zelenem prehodu sodeluje tudi ta sektor.

Teresa Cadete (PEN Portugalska) je ob koncu izpostavila še nekaj drugih perečih problemov trenutnega časa: evropsko oboroževanje ter vojni v Ukrajini in Gazi. “V Evropi so obsedeni s kovinami in z orožjem, ne skrbijo pa dovolj za živa bitja,” je dejala in svojo trditev podkrepila s tem, da trenutno v Gazi beležijo več izpustov toplogrednih plinov kot kjerkoli drugje po svetu. Med vojna, ki divja v Ukrajini, pa je bilo po njenih besedah v ozračje izpuščenih že več kot 119 milijonov ton ogljikovega dioksida, s čimer je bilo uničenega tudi ogromno gozda. Dodala je, da so vsi ljudje navezani na okolje, v katerem so se rodili, in da se v osnovi nočejo izseljevati. Poleg vojn pa so v to prisiljeni tudi zaradi tujih podjetij, ki si prisvajajo dobrine tega okolja.

Omenjeno mednarodno srečanje sicer že tradicionalno organizira Slovenski center PEN. V sklopu srečanja se književniki že od ponedeljka družijo na več lokacijah po Sloveniji, srečanje pa se bo sklenilo v četrtek.

Read Entire Article