ARTICLE AD BOX
Koprska pedagoška fakulteta, ki zadnjih 21 let deluje pod okriljem Univerze na Primorskem, praznuje 50. obletnico ustanovitve. V tem času se je vpis na fakulteto, ki je sprva vpisovala zgolj v program razredni pouk, povečal za stokrat, v zadnjih letih pa se sooča tudi z osipom učiteljev, so navedli na novinarski konferenci.
Na novinarski konferenci ob obletnici so predstavili svojo bogato zgodovino, spregovorili pa so tudi o njeni prihodnosti. Kot je dejala dekanja v odhodu Mara Cotič, je Pedagoška fakulteta svojo pot začela kot del dislociranega oddelka Pedagoške fakultete Univerze v Ljubljani leta 1974. Takrat so vpisovali zgolj v program razredni pouk, v prvem letu pa se je vpisalo le 16 študentov. “Zdaj jih imamo 1640, kar pomeni, da smo v teh letih vpis povečali za stokrat,” je povedala Cotič.
Obenem je opozorila tudi na čedalje večji osip učiteljev. Kot je navedla, sta na podlagi izkušenj in mnenj bivših študentov za tako številčno odhajanje učiteljev v druge panoge kriva dva razloga. Prvi je finančni, drugi pa je po njenih ocenah še bolj problematičen: “Naši študenti na prvo mesto ne postavljajo plačnih pogojev, temveč odnos staršev otrok. V šolo vstopajo starši z nerazumljivimi željami in pritiski, s sabo pa pripeljejo odvetnike. Učitelji se prav zaradi teh pritiskov pogosto odločajo za odhod iz šolstva.”
Bodoči dekan Tomaž Grušovnik, ki bo funkcijo dekana koprske pedagoške fakultete prevzel 19. marca prihodnje leto, pa je kot dodaten razlog za osip navedel, da se v teh letih upokojuje največja generacija učiteljev. Težav z vpisom na fakulteti sicer nimajo, saj beležijo omejitve na vseh programih, torej mlade ta poklic še privlači, a na težave naletijo, ko vstopijo v razrede, je pojasnil.
Pedagoška fakulteta vse od leta 2003 deluje pod okriljem Univerze na Primorskem in velja tudi za njeno največjo fakulteto po številu študentov. Nazadnje so pred tremi leti akreditirali umetniški program vizualne umetnosti in oblikovanje, ki je letos dobil prve diplomante, letos pa so prav zaradi pomanjkanja učiteljev matematike v Sloveniji akreditirali program izobraževalna matematika. V postopku akreditacije je tudi program logopedija in surdopedagogika, saj teh strokovnjakov v Sloveniji močno primanjkuje. Prvi študenti se bodo lahko na ta program predvidoma vpisali čez dve leti.
V sklopu 50-letnice sicer fakulteta te dni organizira številne dogodke, med drugim tudi slavnostni dogodek, ki bo v koprskem gledališču v četrtek. Dan pozneje na fakulteti pripravljajo 20. znanstveni sestanek na temo prihodnosti edukacije.
Ob koncu je Cotič spomnila še na to, da so v času, ko je fakulteta pod okriljem Univerze na Primorskem, nanizali 13 nagrad, od tega so letos dobili dve, in sicer državno nagrado za področje visokega šolstva in nagrado za področje posebnih potreb. Bodoči dekan Grušovnik pa bo konec novembra prejel Zoisovo priznanje za pomembne dosežke na področju okoljske etike in etike živali.