ARTICLE AD
5. aprila 1941 je bila podpisana pogodba o nenapadanju med Kraljevino Jugoslavijo in Sovjetsko zvezo. Pogodbo sta podpisala sovjetski zunanji minister Vjačeslav Mulotov in jugoslovanski veleposlanik v Moskvi dr. Milan Gavrilovič.
Vsebino pogodbe so v Slovenskem narodu povzeli z besedami:
»Vladi SSSR in kraljevine Jugoslavije sta se v prepričanju, da bo mogoče na ta način služiti miru, odločili skleniti pogodbo o prijateljstvu in nenapadanju. Sporazumeli sta se v naslednjih točkah:
- Obe pogodbeni stranki se zavezujeta, da ne bosta druga druge napadli in da bosta medsebojno spoštovali neodvisnost, suverenost in teritorialno nedotakljivost ene in druge.
- Če eno izmed obeh pogodbenih strank napade kaka tretja sila, bo vztrajala druga pogodbena stranka pri politiki prijateljstva do nje.
- Pogodba velja za dobo pet let. Če je ena izmed obeh pogodbenih strank leto dni pred njenim potekom ne odpove, se pogodba podaljša za nadaljnjih pet let.
- Pogodba se uveljavi, čim se podpiše. Obe pogodbeni stranki se zavezujeta, da bosta pogodbo čim pred ratificirali. Ratifikacijski dokumenti bodo izmenjani v Beogradu.
V potrditev te pogodbe sta jo pooblaščena zastopnika vlad SSSR in kraljevine Jugoslavije podpisala in opečatila. V Moskvi, 5. aprila 1941.«
V prvi številki Službenih novic Kraljevine Jugoslavije, ki je izšla 19. avgusta 1941, je bilo zapisano, da si je Jugoslavija ves čas prizadevala za dobre (predvsem gospodarske) odnose z Nemčijo. Kljub vsemu pa je bilo zanjo nujno, da je ohranjala in krepila odnose tudi z drugimi velesilami in je zato podpisala pogodbo o prijateljstvu s Sovjetsko zvezo. »Takšna pogodba je ustrezala željam ljudi in ni bila v ničemer v nasprotju z našimi obstoječimi mednarodnimi obveznostmi.« Ob tem pa so v Službenih novicah dodali še: »Navdihnjena z najboljšo voljo za ohranitev miru in prijateljskih odnosov s sosedami, je bila kraljeva vlada še v procesu pogajanj s silami osi, ko je bil 6. aprila, brez kakršnega koli razloga, neizzvan, strašno nepremišljen, izveden nemški napad …«
Viri: Prosveta, Ameriška domovina, Enakopravnost, Glas naroda, Jutro, Slovenec, Službeni list Kraljevine Jugoslavije