Otroci iz Vrtca Kočevje na gozdni pustolovščini

1 day ago 10
ARTICLE AD

V Vrtcu Kočevje so prepričani, da narava ponuja najbogatejše učne priložnosti. To so znova dokazali v enoti Čebelica, kjer so v petek otroci skupine Gosenice doživeli pravo gozdno pustolovščino. Otroci stari dve in tri so se skupaj z vzgojiteljicami podali na raziskovanje po kočevski Gozdni učni poti, kjer jih je čakalo vse prej kot običajen dan v vrtcu.

»V Vrtcu Kočevje verjamemo, da je narava najboljša učilnica,« pravijo v kolektivu. Gozdna pedagogika namreč temelji na vedenju, da je naravno okolje prostor svobodne igre, raziskovanja in izkustvenega učenja z vsemi čutili.

Na pohodu, ki so ga spremljale premišljeno zasnovane naloge in ovire, so mali pohodniki iskali cilj ob pomoči nazornih navodil, pozorno poslušali ptičje petje in se učili usmerjanja brez tehnologije – hoja po naravnem terenu pa jim je predstavljala izziv, ki so ga z veseljem in brez težav premagali.

»Če vzgojitelj rad hodi in uživa v naravi, to začutijo tudi otroci,« poudarja ravnateljica Irena Robič. Vzgojiteljice so otroke spodbudile k opazovanju gozdnih tal, zamenjavi pohodnih pripomočkov z naravnimi (vrvico je denimo nadomestila veja) in doživljanju okolja brez zunanjih motilcev – brez zaslonov, z več gibanja in čuječega zaznavanja.

Vzgojitelj v naravi nima le vloge varuha, temveč postane spremljevalec, opazovalec in usmerjevalec otrokovega naravnega raziskovalnega duha. Gozdna pedagogika tako spodbuja samostojnost, domišljijo in povezanost z naravnim okoljem.

Izkušnje kažejo, da po takšnih doživetjih otroci bolje jejo, lažje zaspijo in niso izpostavljeni vplivom ekranov. Hkrati pa hoja po neurejenih naravnih poteh pozitivno vpliva na razvoj otroških možganov in čustev.

Na gozdni poti je tokrat skupino spremljal tudi »medvedek«, ki je s svojo prisotnostjo pritegnil pozornost otrok in dodatno spodbudil njihovo radovednost ter vztrajnost. Tako so najmlajši dokazali, da so – kljub letom – izredno sposobni in pogumni pohodniki.

Read Entire Article