ARTICLE AD
Okoljske organizacije iz Slovenije in Italije opozarjajo na okoljsko spornost enega od ponedeljkovih dogodkov v okviru Evropske prestolnice kulture (EPK). Načrtovani izpust približno 1000 balonov iz ekološkega lateksa v nebo predstavlja neposredno grožnjo naravi in je popolnoma neskladen z evropskimi okoljskimi vrednotami, so sporočili.
Izpust balonov je predviden v sklopu dogodka Otročje lahko in Syum-ballo, ki bo v Novi Gorici potekal v ponedeljek od 9.30 do 18. ure. Dopoldne bodo osnovnošolci skupaj z mentorji pripravili skulpture iz približno 1000 balonov iz ekološkega lateksa, vrhunec dneva pa bo simbolna razblinitev “balonske meje” – s skupinskim spuščanjem balonov, ki bodo poleteli v nebo kot sporočilo povezanosti in brezmejnosti, piše na spletni strani EPK.
Okoljske organizacije in posamezniki pozivajo k takojšnjemu preklicu dogodka. Načrtovani izpust balonov predstavlja neposredno grožnjo naravi in je popolnoma neskladen z evropskimi okoljskimi vrednotami, so sporočili iz iniciative Podružnica. Umetniška gimnazija Nova Gorica je zaradi okoljskih in etičnih pomislekov že odstopila od sodelovanja pri tem dogodku, so dodali.
Pojasnili so, da tudi baloni iz naravnega lateksa, ki vsebujejo barvila in druge kemikalije, ne razpadejo popolnoma v naravnem okolju, temveč lahko ostanejo prisotni več mesecev ali celo let, kjer ogrožajo prostoživeče živali. Razpočeni baloni pristanejo v rekah, morjih in naravnih habitatih, kjer jih ptice, želve in druge živali zamenjajo za hrano, kar povzroča zadušitve, notranje poškodbe in smrt. Baloni povzročajo veliko škodo tudi v kmetijstvu, so opozorili.
Izpust balonov je po njihovih opozorilih oblika namenskega onesnaževanja in v nasprotju z več evropskimi direktivami kot tudi cilji evropskega zelenega dogovora in strategije za biotsko raznovrstnost 2030.
Pristojne pozivajo, naj dogodek odpovedo, hkrati pa vse nadaljnje dejavnosti v okviru projekta EPK prilagodijo evropskim okoljskim direktivam in vrednotam. Če bodo do dogodka vseeno prišlo, pa pozivajo k prijavi dejanja pristojnemu inšpektoratu ali policiji. Pravno podlago za to v Sloveniji dajeta zakon o varstvu okolja in kazenski zakonik.
EPK Nova Gorica-Gorica so kot prvi tovrstni čezmejni projekt na obnovljenem Trgu Evrope, kjer je nekdaj meja ločevala Italijo in Slovenijo, uradno odprli 8. februarja. Organizatorji so do konca leta pripravili približno tisoč dogodkov.