OECD: Slovenija močno nad povprečjem pri davčni obremenitvi plač

5 hours ago 10
ARTICLE AD

OECD: Slovenija močno nad povprečjem pri davčni obremenitvi plač

Slovenija je v letu 2024 zabeležila eno največjih povečanj davčnih obremenitev plač med državami OECD, predvsem zaradi uvedbe novega pavšalnega obveznega prispevka za zdravstveno zavarovanje za zaposlene, izhaja iz nedavnega poročila Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD).

Za samskega delavca s povprečno plačo brez otrok se je davčni primež – ki ga sestavljajo dohodnina in prispevki za socialno varnost, ki jih krijeta tako delodajalec kot delavec – v Sloveniji povečal za 1,44 odstotne točke in dosegel 44,6 odstotka. S tem se je Slovenija uvrstila na šesto mesto med državami OECD, za Belgijo (52,6 odstotka), Nemčijo (47,9 odstotka), Francijo (47,2 odstotka), Italijo (47,1 odstotka) in Avstrijo (47 odstotkov). Povprečje OECD za taka gospodinjstva je znašalo 34,9 odstotka, kar je rahlo povečanje za 0,05 odstotne točke v primerjavi z letom 2023.

Tretje zaporedno leto naraščajočih davčnih obremenitev

Poročilo ugotavlja, da je bilo leto 2024 tretje zaporedno leto naraščajočih davčnih obremenitev v OECD, potem ko so se med pandemijo covida-19 v letih 2020 in 2021 znižale. Od 38 držav članic jih je 20 zabeležilo povečanje, 15 zmanjšanje, tri pa so ostale nespremenjene. Italija je imela največje povečanje, 1,61 odstotne točke, kar je posledica povprečnih plač, ki so presegle prag za znižanje prispevkov za socialno varnost. Povečanje v Sloveniji je bilo drugo največje, predvsem zaradi nove politike zdravstvenega zavarovanja.

Read Entire Article