Blegoš – Kljub neobetavni vremenski sliki je 6. februarja 2026 Blegoš pohodnikom ponudil nepričakovano lep sončni zahod. Na prizor je opozorila uporabnica Mojca, ki je v skupini Hribovc.si – Aktualne razmere objavila fotografijo z vrha in zapisala, da je bil glede na razmere pravo presenečenje.
Ko se vreme obrne v trenutku
Objava je hitro pritegnila pozornost drugih ljubiteljev gora. V komentarjih so se zvrstile izkušnje pohodnikov, ki so doživeli podobne trenutke, ko se je megla tik pred zahodom razmaknila v zadnjem hipu in razkrila barvite tone neba. Ena izmed komentatork je opisala podoben dogodek s Krvavca, kjer je bila vidljivost zaradi megle sprva zelo slaba, nato pa se je v kratkem času odprl pogled in ustvaril intenziven barvni prizor. Takšni trenutki so v gorah pogosti, a vedno presenetijo, še posebej pozimi, ko so razmere pogosto nepredvidljive.
Blegoš – priljubljena točka z razgledi
Blegoš s 1.562 metri nadmorske višine velja za drugi najvišji vrh Škofjeloškega hribovja in eno najbolj obiskanih pohodniških točk v tem delu Slovenije. Leži v Slovenskem predalpju, najlažji dostop vodi iz Gorenje Žetine, v lepem vremenu pa vrh ponuja široke razglede na Julijske Alpe, Karavanke in Kamniško-Savinjske Alpe. Prav zaradi lege in odprtosti je znan tudi po hitrih vremenskih spremembah, ki lahko pohodnike presenetijo z meglo ali nenadno jasnino.
Foto: Blegoš Vir: FacebookPlazovi lahko ogrozijo tudi navidezno varne terene
Ob tem strokovnjaki opozarjajo, da so razmere lahko zelo nevarne tudi pod gozdno mejo, kjer se nevarnost pogosto podcenjuje. Snežni plazovi se lahko sprožijo tudi na manjših pobočjih, grapah ali posekah, kjer se zaradi vetra in terenskih značilnosti kopiči večja količina snega. Posebej tvegani so strmi prehodi, travnata pobočja in območja z neenakomerno podlago, kjer se nova snežna odeja še slabše sprijema.
Pristojne službe ponovno poudarjajo, da štiri stopnje nevarnosti plazov ne gre jemati zlahka, saj statistično pomeni zelo povečano tveganje za nesreče. V takšnih razmerah svetujejo, da se pohodniki in turni smučarji odločajo za varnejše, nižje ležeče cilje ali pa obisk gora začasno opustijo.
Napisal: K. J.
Vir: Facebook/Hribovc.si – Aktualne razmere
The post Odpravili so se na priljubljen vrh – ne boste verjeli, kaj jih je pričakalo na vrhu (FOTO) first appeared on NaDlani.si.

2 days ago
25










English (US)