ARTICLE AD BOX
“Odpadki lahko služijo nam, lahko pa na naših smeteh služijo drugi. Odločitev je naša.” S temi besedami so predstavniki MOM skupaj s strokovnjaki slikovito predstavili problematiko odpadkov na včerajšnjem predstavitvenem sestanku, namenjenem poslancem državnega zbora, državnim svetnikom ter županom občin severovzhodne Slovenije.
Maribor, kot drugo največje mesto v državi in pomembno geografsko središče regije, se že dlje časa sooča z izzivi pri obdelavi odpadkov. Mesto je že pred leti izrazilo interes za postavitev obrata, ki bi omogočal energijsko izrabo odpadkov. Za dolgoročne rešitve je ključno, da se odpre dialog, soočijo različna mnenja in iščejo skupne odločitve, ki bi vodile k njihovi uresničitvi.
Skupni izziv regije
Ker obdelava in energijska izraba odpadkov nista izziv le za Maribor, temveč tudi za sosednje občine in volilne okraje, so se sestanka udeležili tudi regionalni poslanci, državni svetniki ter župani in predstavniki občin severovzhodne Slovenije. Predstavljeni so jim bili tako izzivi ravnanja z odpadki kot tudi priložnosti za dolgoročne rešitve, ki bi jih tak projekt prinesel širši regiji.
Naraščajoče cene izvoza – breme za lokalno skupnost
Govorci so izpostavili več izzivov, a hkrati ponudili dolgoročne rešitve, skladne z direktivami EU ter strategijo krožnega gospodarstva in trajnosti v MOM. Župan MOM, Aleksander Saša Arsenovič, je poudaril nujnost hitrega in učinkovitega ukrepanja:
“Vsi smo vpleteni v ta proces, piše se uredba in želimo, da bi Maribor napredoval po začrtani poti. Mesto ima velik izziv pri zagotavljanju toplote za približno 45.000 prebivalcev. Upamo, da bomo v prihodnosti zagotovili konkurenčno in predvidljivo ceno ogrevanja ter postali moderno mesto, ki raste skupaj z okolico.”
Direktor Snage Maribor, dr. Vito Martinčič, je izpostavil naraščajoče količine odpadkov, ki jih ni mogoče v celoti reciklirati. Poudaril je tudi, da vsaka država EU mora sama poskrbeti za svoje odpadke, kar postaja vse težje zaradi naraščajočih cen in omejenih možnosti izvoza.
Direktor Surovine, Jure Fišer, je opozoril na potrebo po boljšem shranjevanju odpadkov in ločevanju elektronskih naprav, saj so te pogosto vzrok za samovžige. Izpostavil je, da Slovenija že leta izvaža velike količine odpadkov na sežig v tujino, kar je dolgoročno nevzdržno.
Direktor Javnega podjetja Energetika Maribor, Jože Hebar, je predstavil rešitev v obliki objekta za energijsko izrabo odpadkov (EIO) v Mariboru. Izpostavil je primerno lokacijo ter poudaril, da sedem od desetih mest z najboljšim zrakom v EU že ima sežigalnice, pogosto celo v središčih mest.
Dolgoročna rešitev v skladu s krožnim gospodarstvom
Dr. Niko Samec iz Fakultete za strojništvo Univerze v Mariboru je predstavil tehnične in okoljske vidike podobnih objektov v tujini. Poudaril je, da brez energetske izrabe odpadkov celovitega koncepta ravnanja z njimi ni mogoče uvesti, saj le tako pridobimo njihovo energijsko vrednost.
Maribor potrebuje celostno rešitev
MOM in JHMB so že novembra 2024 na javni razpravi predstavili, kako bi objekt EIO reševal ne le problem energijske izrabe odpadkov, temveč tudi njihovo kopičenje. Trenutno velik del energetskega potenciala iz odpadkov še vedno izvažamo, medtem ko delež odlaganja na deponije ostaja visok, kar vodi v prostorsko stisko in okoljske težave.
Prizadevanja za financiranje gradnje objekta EIO
MOM si prizadeva za sprejetje predpisov, ki bi občini omogočili prijavo na razpis za koncesijo javne gospodarske službe ter financiranje gradnje objekta za energijsko izrabo odpadkov. Kot je bilo poudarjeno na sestanku, bo v prihodnosti nujno, da sami poskrbimo za lastne odpadke – če tega ne bomo storili z lastnimi načrti, nas bo k temu prisilila Evropa ali razvoj trga, ki postaja vse bolj zaprt za izvoz odpadkov.
The post Odpadki: izziv in priložnost za Maribor appeared first on Lokalec.si.