Odlagališče nevarnih usnjarskih odpadkov na Rakovniku po dolgih letih sanirajo

3 hours ago 9
ARTICLE AD BOX

Država se je po dolgih letih čakanja jeseni lotila sanacije odlagališča na Rakovniku v občini Šmartno pri Litiji, kamor je nekdanja Industrija usnja Vrhnika (IUV) odlagala nevarne usnjarske odpadke. Kot so za STA pojasnili na okoljskem ministrstvu, so dela začeli oktobra lani, zaključili pa naj bi jih predvidoma do konca maja.

Do sredine novembra so v sklopu sanacije deponije odpadkov potekala pripravljalna dela. Med drugim je Zavod za gozdove Slovenije izvedel posek dreves na brežini ob gozdni cesti mimo odlagališča, na južnem delu odlagališča pa so odkopali odpadke, ki jih prestavljajo na krono odlagališča.

Prav tako so oblikovali brežine odlagališča, zdaj pa izvajajo pripravljalna dela za polaganje drenaž ter urejajo kanal za prestavitev potoka. Kot so pojasnili na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo, je sicer trenutno izvedba del zelo otežena zaradi namočenosti terena. Izcedne vode, ki se zbirajo v bazenu, tudi med sanacijskimi deli redno odvažajo na čiščenje v čistilno napravo.

Sanacijska dela sicer obsegajo še novo prekritje odlagališča, obnovo zajema izcednih voda ter novo ograjo odlagališča.

V idejni zasnovi za sanacijo, ki jo je ministrstvo naročilo leta 2017, so sicer obravnavali dve možni rešitvi, in sicer prilagoditev odlagališča predpisom o ravnanju z odpadki ali njegovo odstranitev.

Odstranitev odlagališča bi po ocenah stala 57 milijonov evrov, kar je po mnenju ministrstva ekonomsko neupravičeno. Zato so se odločili za prvo možnost, pri čemer zatrjujejo, da bodo poskrbeli za sanacijo deponije v skladu z okoljskimi standardi.

Načrtovana dela so ocenjena na okoli 3,5 milijona evrov. Sredstva so zagotovili v državnem proračunu, za sanacijo pa skrbi podjetje Kostak. Vseskozi poteka tudi monitoring podzemnih, površinskih in izcednih voda, ugotovitve pa pošiljajo na Agencijo za okolje.

Kot so dodali na okoljskem ministrstvu, bodo po sanaciji v sodelovanju z občino Šmartno pri Litiji sprejeli nadaljnje odločitve glede območja, ki pa bo glede na to, da gre za odlagališče, verjetno ostalo v lasti države.

Župan Šmartnega pri Litiji Blaž Izlakar je za STA povedal, da na občini spremljajo izvajanje projekta, zaprosili so tudi, da na tedenski ravni potekajo koordinacije v prostorih občine.

Na občini so županovih besedah izjemno zadovoljni, da se je projekt konkretno premaknil, saj bo pripomogel k omejitvi škodljivih vplivov odlagališča. “V idealnih pogojih bi želel, da se odpadki iz doline odstranijo in odpeljejo na uničenje, še posebej ob dejstvu, da je ta rešitev nekoč že bila na voljo,” je dejal župan, ki vseeno meni, da so bili narejeni koraki v pravo smer.

Glede prihodnosti območja je dejal, da je najprej potrebno počakati na dokončanje projekta, šele nato lahko začnejo razmišljati o morebitnem dopolnilnem programu, če bo to tehnično izvedljivo. “Je pa seveda vprašanje, ali tako toksično okolje lahko nudi prostor programom, v katere je vključena javnost. Ampak to bo vprašanje za stroko,” je dodal župan.

Industrija usnja Vrhnika, ki je propadla konec leta 2008, je na Rakovniku dolga leta zakopavala velike količine usnjarskih odpadkov iz svojega obrata v Šmartnem pri Litiji. Odpadki vsebujejo sulfide, arzen, težke kovine, kadmij in druge zdravju nevarne snovi. Ker vzdrževanje odlagališča ni bilo primerno, so izcedne vode ogrožale zdravje ljudi in živali, ki pridejo v stik z bližnjim potokom.

Read Entire Article