Odkrijte skrivnosti cvetenja orhidej doma: skrivnosti izkušenega cvetličarja!

5 hours ago 6
ARTICLE AD

Lepe in velike cvetove orhidej privlačijo pogled ter razveseljujejo oko. Domače orhideje so vse pogostejše na naših okenskih policah, saj so njihove cene postale sprejemljive. Vendar se v nekaterih primerih pojavi težava – rastlina izgleda lepo, listje je sijoče, vendar ponovnega cvetenja ni. Da bi to dosegel, je ključno poznati določene dejavnike in upoštevati pravilno nego.

Odkrijte, kako poskrbeti, da bo vaša orhideja cvetela večkrat, kar je pravi izziv za ljubiteljske vrtnarje

Kapriciozna rastlina

Orhideja je znana kot kapriciozna rastlina, ki zahteva skrbno nego. Z ustreznim pristopom lahko cveti od 2 do 6 mesecev, nekatere sorte, kot so falenopsis ali vanda, pa lahko cvetijo celo leto.

Pogoji za cvetenje

Obstaja devet ključnih pogojev, ki spodbujajo cvetenje orhidej. Prvi je starost rastline. Če ste kupili rastlino brez cvetov in ne želi cveteti, je lahko mlada, kar pomeni, da je stara od 1,5 do 3 let. Drugi dejavnik je število poganjkov; rastlina, pripravljena na cvetenje, bo imela 5-8 poganjkov.Odkrijte skrivnosti cvetenja orhidej

Stres zaradi premikanja

Orhideje so občutljive na premikanje. Tudi manjše premike lahko dojemajo kot stres. Priporočljivo je, da se lonček premika postopoma in to v smeri, iz katere prihaja svetloba. Med zalivanjem rastline ne premikajte, saj to negativno vpliva na rast cvetov in na njihove možnosti za nastanek cvetnih stebel.

Orhideje cvetijo kot nore. Skrivnosti stalnega cvetenja orhidej.

Dostop do svetlobe

Svetloba je ključnega pomena za cvetenje. Orhideje potrebujejo dovolj svetlobe, zato je potrebno poskrbeti za zadostno osvetlitev. V jeseni in pozimi, ko je naravne svetlobe manj, uporabite posebne rastlinske žarnice, ki zagotavljajo razpršeno svetlobo in ne izsušujejo zraka okoli rastline.

Temperaturni razpon

Razlika med dnevno in nočno temperaturo deluje kot katalizator cvetenja. Prepričajte se, da je temperatura ponoči za 4-6 °C nižja, kar spodbuja rast in cvetenje. V toplih mesecih je priporočljivo izvažanje rastlin na prosto, kjer lahko uživajo v naravnih temperaturnih spremembah.

Zakaj moje orhideje ne cvetijo? Glavni vzroki in rešitve za pozimo

Pravilno zalivanje

Zalivanje je prav tako ključno. Vodo je treba dodati šele po tem, ko se zemlja dobro posuši, kar preprečuje gnitje korenin. Po cvetenju pa je priporočljivo zmanjšati zalivanje za približno en mesec, da rastlina preide v naraven cikel.

Zratna vlažnost

Vlažnost zraka okoli rastline mora biti optimalna, saj nezadostna vlažnost vpliva na rast in razvoj cvetov. Načini za povečanje vlažnosti vključujejo postavljanje krožnika z vodo blizu orhideje in uporabo razpršilnikov, zlasti v hladnih mesecih.

Pravilna gnojila

Za zdrave in močne cvetove uporabite gnojila na osnovi fosforja in kalija. Le-ta spodbujajo pojav cvetnih popkov. Izogibajte se pretiravanju z gnojili na osnovi dušika, saj ti lahko zavirajo razvoj cvetnih stebel.

1 kapljica v vodo – in cvetna stebla orhidej se prebudijo naenkrat: najmočnejše gnojilo za spodbujanje bujnega cvetenja

Spodbujanje cvetenja

Stres je včasih potreben, da rastlina cveti. Zlahka lahko orhidejo „prestrašite“ tako, da jo prenesete na hladno mesto ali zmanjšate zalivanje, kar lahko spodbuja cvetenje.

Skrb po cvetenju

Po obilnem cvetenju orhideja preide v mirovanju, zato ji je treba zagotoviti mir, visoko vlažnost in ustrezno osvetlitev. Prav tako je v tem obdobju dobro zmanjšati količino gnojil in planirati presaditev, če se rastlina močno razširi.

Orhideje so sicer lahko zahtevne za obvladovanje, vendar vas njihove svetle in velike cvetove nagradijo za skrbno nego. Ne bojte se v svoj dom sprejeti te eksotične rastline, hitro se bo privadila in postala pravi biser vašega doma.

The post Odkrijte skrivnosti cvetenja orhidej doma: skrivnosti izkušenega cvetličarja! appeared first on Little Saturday.

Read Entire Article