ARTICLE AD BOX
Odbor za izobraževanje: Koalicija zavrnila lastne predloge in sprejela nove sklepe
[STA] – Na odboru za izobraževanje so danes na nujni seji na zahtevo poslanske skupine SDS razpravljali o rešitvah za stanje v slovenskem javnem šolstvu. Ministrstvu za vzgojo in izobraževanje predlaga, da poskrbi za ustrezno vrednotenje in nagrajevanje učiteljskega poklica ter nadaljuje s krepitvijo kakovosti vzgojno-izobraževalnega sistema v Sloveniji.
Kot je v imenu predlagateljev pojasnila Alenka Helbl (SDS), so sklicali sejo zaradi “alarmantnega stanja v slovenskem javnem šolstvu” in zaščite dobrega imena in ugleda učiteljskega poklica. Poudarila je, da v SDS že od začetka mandata vlade opozarjajo na razmere v šolstvu, med drugim se zapleta pri prenovi učnih načrtov, osnovne in srednje šole še vedno čakajo nanje, je dejala in pozvala pristojne, naj povedo, katere konkretne ukrepe in na kakšen način jih bodo zastavili.
“Zdaj je čas, da rešimo zadeve,” je dejala in dodala, da od novega ministra za vzgojo in izobraževanje pričakuje, da bo deloval “bolj akcijsko” od svojega predhodnika.
Odbor je zavrnil lastne sklepe
Odboru v sprejem je predlagala sklepe, zapisane v koalicijski pogodbi, med drugim, naj koalicija zagotovi ustrezen strokovno izobražen kader in vzpostavi učinkovit sistem vseživljenjskega strokovnega usposabljanja za učitelje, kakovosten učni proces z zmanjšanjem administrativnih obremenitev, in naj se naslovi pomanjkanje kadra z ustreznimi veščinami in znanjem, ki zagotavljajo možnosti za posameznikov profesionalni razvoj. Predlagali so tudi naj pristojni ministrstvi čez šest mesecev poročata glede konkretnih ukrepov za rešitev “alarmantnega stanja” v šolskem sistemu.
Odbor je sklepe SDS zavrnil, je pa soglasno sprejel predlog koalicije, s katerim vladi predlaga, da poskrbi za ustrezno vrednotenje in nagrajevanje učiteljskega poklica ter nadaljuje s krepitvijo kakovosti vzgojno-izobraževalnega sistema v Sloveniji.
Minister za vzgojo in izobraževanje Vinko Logaj je izrazil zadovoljstvo, da se na seji govori o realnem stanju v slovenskem šolskem prostoru in da pogledajo, katere konkretne aktivnosti vodijo in katere je možno izpeljati v kratkem času. Poudaril je, da imamo v šolah in vrtcih veliko dobrega, dobrih učiteljev, ravnateljev, a v javnosti pogosto v medijih slišimo preveč slabih stvari o učiteljskem poklicu in ne pokažemo tistih dobrih stvari.
Alenka Helbl: Koalicijski poslanci na odboru za izobraževanje niso podprli sklepov , ki smo jih v Poslanski skupini @strankaSDS predlagali za reševanje alarmantnega stanja v šolstvu, kljub temu, da je šlo za sklepe iz njihove koalicijske pogodbe.
Uravnotežiti javno mnenje
“Želimo uravnotežiti javno mnenje o javni šoli, da ni vse slabo, s tem dajemo pomen učiteljskemu poklicu in pogum ter motivacijo mladim, da se bodo v prihodnje odločali za učiteljski poklic,” je dejal. Kot velik korak naprej v vzgoji in izobraževanju je ocenil današnji podpis kolektivne pogodbe in dogovora za uveljavitev plačne reforme. Predvsem je to pomembno za učitelje začetnike, je med drugim dejal.
V nadaljevanju je Logaj predstavil tekoče aktivnosti na ministrstvu. Tako med drugim v skladu z zakonom o osnovni šoli tečejo konkretne aktivnosti za zagotavljanje dodatnega kadra na šolah, kjer je veliko tujcev, pripravili so ukrep vključevanja študentov – potencialnih učiteljev v pedagoško delo in povečali kvoto kadrovskih štipendij.
Prihodnje leto sledijo podzakonski akti, v kratkem pa bo sklican pogovor s starši o vzgojnem ukrepanju in večji odgovornosti staršev. Ob tem je poudaril, da se je do zdaj srečal z dekani fakultet, pa tudi ravnatelji.
Na ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije se zavedajo pomembnosti pedagoškega poklica
Na ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije se zavedajo pomembnosti pedagoškega poklica, zato je vlada že za tekoče študijsko leto po navedbah Urbana Kodriča z ministrstva dala usmeritve visokošolskim zavodom, da morajo v okviru redne študijske dejavnosti povečati število programov, na katerih so imeli že v prvem prijavnem roku omejitev, med drugim tudi v primeru pedagoških programov.
Na pedagoški fakulteti primorske univerze po besedah dekanje Karmen Pižorn izobražujejo bodoče pedagoške delavce v velikem številu študijskih programov, kjer tudi zapolnijo vsa mesta, večje težave imajo z drugimi programi, kot so biologija, gospodinjstvo, kemija, matematika, tehnika in računalništvo. Opozorila je na hudo prostorsko stisko in kletne prostore, kjer poteka študij naravoslovnih predmetov. Pri tem pričakujejo pomoč države, je dejala.
V razpravi so poslanci opozicije menili, da je politika vlade na področju vzgoje in izobraževanja zgrešena, kar kažejo tudi primeri, ko se ministrstvo ukvarja z zadevami, ki so manj pomembne, tišči pa glavo v pesek tam, kjer sistem razpada. Iva Dimic (NSi) je znova spomnila na zakon o pripravljalnicah, s katerim so želeli otroke priseljencev učiti slovenskega jezika. Tatjana Greif (Levica) je poudarila, da je poklic učitelja v Sloveniji stabilen poklic, ki pa je zaradi zanemarjanje plačnega sistema s strani vseh preteklih vlad podplačan.
Portal24; Foto: Matija Sušnik DZ
Objava Odbor za izobraževanje: Koalicija zavrnila lastne predloge in sprejela nove sklepe je bila najprej objavljena na Portal24.