ARTICLE AD
V državah EU danes obeležujemo dan največjega naravovarstvenega omrežja na svetu Natura 2000. Vzpostavitev omrežja Natura 2000 je bil eden pomembnejših ukrepov za ohranjanje biotske raznovrstnosti in ima pomembno vlogo pri ohranjanju narave in ekosistemskih storitev, ki nam jih nudi narava, so ob tem izpostavili na ministrstvu za naravne vire.
Kot so spomnili na ministrstvu, sta bila 21. maja 1992 sprejeta program Life in direktiva EU o habitatih, slednja pa je skupaj z direktivo o pticah postala podlaga za evropsko mrežo varovanih območij Natura 2000.
V Sloveniji smo območja Nature 2000 razglasili ob vstopu v EU leta 2004, s tem pa smo pridobili tudi možnost črpanja evropskih sredstev za ohranjanje teh območij, so podčrtali na ministrstvu za naravne vire in prostor.
Priložnosti za različne sektorje predstavljajo projekti za konkretne akcije na terenu za izboljšanje stanja ciljnih živalskih in rastlinskih vrst ter obnove življenjskih okolij (na primer vzpostavitev travnikov, obnova vodotokov), podprte so tudi komunikacijske aktivnosti ter postavitev infrastrukture za obisk (naravoslovne poti, informacijski centri), kar po navedbah ministrstva izboljšuje tudi turistično ponudbo območja.
Zelene projektne ideje že od leta 1992 uresničuje tudi finančni instrument EU program Life, za katerega je Evropska komisija za obdobje 2021-2027 povečala sredstva za skoraj 60 odstotkov na 5,4 milijarde evrov. Letos je namenjenih 600 milijonov evrov za ohranjanje narave, varstvo okolja, podnebne ukrepe ali prehod na čisto energijo.
V enem največjih naravovarstvenih projektov v Sloveniji, Life integriranem projektu za okrepljeno upravljanje Nature 2000 v Sloveniji, ministrstvo za naravne vire in prostor v sodelovanju s 14 partnerji s področja varstva narave, gozdarstva, kmetijstva in upravljanja voda s sodelovanjem med različnimi sektorji in deležniki prispeva k izboljšanju upravljanja Nature 2000 v Sloveniji.
Poleg izboljšav na državni ravni partnerji v projektu izvajajo tudi konkretne akcije na terenu v osmih območjih Nature 2000, kot so: preprečevanje zaraščanja površin, odstranjevanje invazivnih tujerodnih vrst, obnovitev in vzdrževanje ugodnega stanja vodnih teles in druge.
“V več kot 20 letih smo v Sloveniji razvili vrsto dobrih praks upravljanja območij Nature 2000,” so sklenili na ministrstvu.