ARTICLE AD
Svetovni dan pljučne hipertenzije, ki ga vsako leto zaznamujemo 5. maja, je namenjen ozaveščanju o tej resni in pogosto napačno diagnosticirani bolezni. Letos je kampanja ob dnevu namenjena opozarjanju na izzive, s katerimi se soočajo bolniki pri prejemu diagnoze, ki je ključna za njeno zdravljenje, so zapisali v Združenju za pljučno hipertenzijo.
Za pljučno hipertenzijo je značilen povišan krvni tlak v pljučnem ožilju, zaradi česar mora srce črpati proti vedno večjemu pritisku in je vedno bolj obremenjeno. Bolezen lahko prizadene ljudi vseh starosti, hkrati pa izredno hitro napreduje.
Bolezen je v redkih primerih lahko tudi dedna. Najpogostejša oblika bolezni se pojavlja pri tistih bolnikih, pri katerih se v globokih venah nog tvorijo krvni strdki. Ti strdki se odtrgajo in potujejo po ožilju do pljučnega žilja, kjer se zagozdijo. Tako se lumen pljučnih žil začne postopoma ožiti.
Simptomi, vključno z zadihanostjo, utrujenostjo in bolečino v prsih, so pogosto nespecifični in jih bolniki zlahka zamenjajo za manj resna stanja. Zato mnogi mesece ali celo leta ne prejmejo ustrezne diagnoze, kar podaljša čas brez ustreznega zdravljenja, podaljšuje negotovost in vodi v napredovanje bolezni, so opozorili v Združenju za pljučno hipertenzijo.
Drugi simptomi bolezni vključujejo zmanjšano telesno zmogljivost, ponavljajoča se omedlevica pri obremenitvi in med kašljanjem, izkašljevanje krvavega izpljunka ali krvi, ki izvira iz dihal, omotica in modrikaste ustnice, so zapisali v Društvu za pljučno hipertenzijo Slovenije.
Društvo ob dnevu vabi na dogodek Vsak vdih šteje, ki bo danes med 13. in 18. uro na Slovenskem trgu v Kranju in je namenjen širši ter strokovni javnosti. Obiskovalci bodo lahko med drugim spoznali značilne simptome pljučne hipertenzije in govorili z zdravnikom specialistom, bolniki ter člani društva.
Osrednja aktivnost bo prilagojen šestminutni test hoje, preko katerega bodo obiskovalci lahko izkusili, kako je dihati s pljuči bolnika s pljučno hipertenzijo. Dihanje bolnika je namreč skoraj enako dihanju zdravega človeka z nosno ščipalko in dvema slamicama v ustih, kar oteži dovod kisika v pljuča. Posledično se posameznik hitreje zadiha in zmore manj fizičnega napora, so pojasnili v društvu.