Ob 30-letnici Uprave RS za zaščito in reševanje izpostavili njeno delo in pomen

22 hours ago 1
ARTICLE AD BOX

Uprava RS za zaščito in reševanje je z današnjo slovesnostjo na Brdu pri Kranju obeležila 30-letnico delovanja. Na slovesnosti, ki so se je udeležili tudi visoki predstavniki države, so prikazali zgodovino delovanja, izpostavili velik pomen uprave, se zahvalili zaposlenim in podpornikom ter opozorili na aktualne, zlasti kadrovske izzive.

Kot je izpostavil generalni direktor uprave Leon Behin, sistem zaščite in reševanja v Sloveniji uživa veliko zaupanje. Namen praznovanja pa je dvigniti splošno zavedanje vseh zaposlenih o pomembnosti in spoštovanosti njihovega dela.

O tem priča tudi udeležba visokih predstavnikov države na današnji slovesnosti, ki so se je udeležili predsednica države Nataša Pirc Musar, predsednik državnega sveta Marko Lotrič, minister za obrambo Borut Sajovic in minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar. Zbrali so se tudi nekdanji in aktualni zaposleni v upravi, predstavniki organov, s katerimi uprava sodeluje, ter pripadniki različnih sil zaščite in reševanja.

“Ko govorimo o zaščiti in reševanju, nas ni nekaj sto na ministrstvu in v upravi. Tam je več kot 160.000 slovenskih gasilcev, prostovoljcev. 40.000 jih je, ki gredo tako v intervencijo. Poleg tega so gorski reševalci, jamarji, potapljači in vezisti ter vse bolj tudi policija in vojska,” je v nagovoru zbranim izpostavil minister Sajovic.

Želi si, da bi vsi v sistemu bili ustrezno izobraženi, odlično opremljeni, motivirani in predvsem enotni. Kot je pojasnil, je možno razpravljati in si izmenjevati mnenja, ko je dogovor sprejet, pa mora veljati. “Enotnost nas dela varne in močne. To bo tudi moje osnovno vodilo pri vodenju ministrstva do konca mandata,” je dejal Sajovic, ki je v nagovoru izpostavil tudi številne investicije v opremo sil za zaščito in reševanje, ki so v teku.

Na upravi so na današnji slovesnosti predstavili zgodovino delovanja skozi različna obdobja, izpostavili vizijo in dosežke, ki so jih uspeli uresničiti ob podpori politike, lokalnih skupnostih in sodelavcev. Skupaj je v 30 letih na upravi delovalo okoli 500 ljudi, trenutno jih je 322 zaposlenih.

Behin je danes sodelavcem, ki so v upravi zaposleni že 30 let, podelil priznanja. Predsednica države pa je nekdanjim in aktualnemu generalnemu direktorju uprave izročila posebna priznanja za njihov prispevek k razvoju uprave. Kot so izpostavili v upravi, so v treh desetletjih prehodili dolgo pot do vzpostavitve sodobnega sistema zaščite in reševanja, ki ga Sloveniji zavida cela Evropa.

Behin je opozoril, da so se v zadnjih letih naloge uprave bistveno povečale, ne le zaradi letalske enote, temveč tudi zaradi bistvenega povečanja potreb po izobraževanju, varnosti, različnih ocenah in preventivi. Kot je poudaril, bo treba razmišljati o povsem novih vrstah kadra s specialnimi znanji, saj se srečujejo z droni, zelo zahtevnimi informacijskimi postopki ter drugimi novitetami, kjer se čuti velika kadrovska podhranjenost.

Prejšnji generalni direktor uprave Darko But je opozoril tudi dolgoletni izziv, da so uslužbenci uprave statusno izenačeni z drugimi javnimi uslužbenci, čeprav niso klasični javni uslužbenci. V dopoldanskem času izvajajo redne naloge, ko pride nesreča, pa so pripadniki civilne zaščite in morajo nadaljevati svoje delo, dokler nevarnost ne pojenja. Delodajalec pa mora zagotavljati počitek po 12 urah in tu pride do problema zamenljivosti, saj bi za eno delovno mesto potrebovali štiri izvajalce.

Behin je opozoril, da če ne bo prišlo do bistvene prilagoditve sistema, bo sistem imel zelo velike težave pri zagotavljanju kadrov, ker so specifike dela povsem drugačne in jih je treba tudi upoštevati. “V Sloveniji imamo ogromno število prostovoljcev, ki opravijo delo na terenu, ampak brez ustreznega koordinativnega organa, ki vodi in usmerja, delo ni mogoče,” je izpostavil.

Read Entire Article