ARTICLE AD

Podjetje Volkswagen Gospodarska vozila je lani na sejmu IAA v Hannovru pripravilo svetovno premiero novo razvitega Transporterja in izvedenke Caravelle, ki je zadolžena za prevoz do 9 potnikov. Srednje velik kombi se sedaj lahko pohvali z več prostora, večjo nosilnostjo in vlečno zmogljivostjo ter izboljšano gospodarnostjo.

Volkswagen je leta 1949 s predstavitvijo modela VW Type 2 T1 postavil temelje za svoj oddelek za gospodarska vozila. Danes, 76 let kasneje, ima »Bulli«, kot se imenuje tudi originalni Transporter, tri uradne naslednike: popolnoma električni ID. Buzz, T7 Multivan in sedaj tudi novi Transporter. Na voljo je kot furgon, furgon plus z dvema vrstama sedežev (pri nas se bo imenoval Krpan) ter izvedenka Caravelle za prevoz potnikov. Novost v seriji dostavnih vozil pa je različica opreme PanAmericana.
Novi Transporter je na zunaj jasno prepoznaven kot Volkswagen. Njegov obraz, razvit iz Multivana, je sodoben oziroma postmoderen. Dva standardna LED žarometa (matrični LED je opcija) sta med seboj vizualno povezana s ploščo, rešetka hladilnika pa je sestavljena iz dveh ozkih odprtin. Na strani je presenetljiv neodvisni izrez okna, ki se združi v okensko linijo. Na zadku po so zopet klasične LED luči. Z vidika dimenzij Transporter raste v vseh smereh, sicer zmerno, a tudi v izvedbi s kratko medosno razdaljo sedaj presega 5 metrov v dolžino.

Ergonomsko visokotehnološko delovno mesto
V primerjavi s Transporterjem T6.1 je kabina doživela veliko evolucijo, pri čemer pa je ohranila vse prednosti, vključno z visokim položajem sedenja, dobro preglednostjo, ergonomijo in nastavljivostjo sedeža. Volkswagen v novo zasnovani kabini združuje digitalni svet zaslonov in krmilnih elementov.
Sedma generacija se ne zažene več s ključem, ampak s pomočjo gumba za zagon, nameščenega poleg digitalne 12-palčne plošče z instrumenti in 13-palčnega zaslona infotainmenta, ki sestavljata podobo digitalnega kokpita. Standardni večnamenski volan je opremljen z jasno postavljenimi gumbi. Glasnost infotainment sistema se nastavlja prek volana ali klasičnega vrtljivega gumba na sredinski konzoli. Ročica ročne zavore je sedaj povsem odpravljena, stikalo električne parkirne zavore je nameščeno med prezračevalne reže na sredini konzole. Pred voznikom je plošča z merilniki, ki smo jo lahko videli že v drugih VW modelih, in kljub temu da je digitalna, ob različnih ozadjih še vedno ponuja tudi dva klasična okrogla merilnika. Kokpit vključuje tudi integracijo različnih USB in 12-voltnih vmesnikov. Najnovejša generacija asistenčnih in svetlobnih sistemov zagotavlja občutno večjo varnost in udobje. Apple CarPlay in/ali Android Auto sta standardna. Na krovu je tudi 5G modul za posodobitve in digitalni prenos podatkov. Potniški prostor dopolnjujejo lahko dostopni predali za shranjevanje in veliko število USB-C vtičnic, pa tudi nekaj tradicionalnih vtičnic in klasični vžigalnik za cigarete.
Sedi se v treh vrstah
Testni model je imel konfiguracijo sedenja 2+3+3, kar pomeni, da so v drugi in tretji vrsti po trije sedeži, ki pa so posamični, tako da jih lahko preklapljamo, dvigujemo in tudi odstranimo iz vozila. V srednji vrsti se oba zunanja sedeža preklopita naprej, da je vstop do tretje vrste kar se da preprost, ob tem pa so v veliko pomoč drsna vrata na obeh straneh vozila. Caravelle tako nudi komfort prvega razreda, zahvaljujoč vrhunski zvočni izolaciji potniškega prostora, udobnim sedežem, bogati ponudbi prostora ter klimatizaciji, ki si jo lahko potniki prilagajajo za vsako sedežno vrsto posebej. Glede prostornosti tu res ni zamer.
Ob visokem udobju pa Caravelle nudi tudi odlične vozne lastnosti. Čeprav je vozilo precej visoko in dolgo, pa z njim upravljamo kot z večjim osebnim avtomobilom.

Nov pogonski spekter
Za lansiranje na trg je že na voljo sedem učinkovitih pogonskih različic. Prvič so v ponudbi poleg treh turbodizelskih motorjev (TDI) tudi priključnohibridni pogon (eHybrid) in trije električni pogoni (e-Transporter in e-Caravelle). Motorji TDI razvijejo 81 kW (110 KM), 110 kW (150 KM) in 125 kW (170 KM). TDI s 125 kW je vedno kombiniran z 8-stopenjskim samodejnim menjalnikom, najšibkejši pa je na voljo s 6-stopenjskim ročnim menjalnikom.
Mi smo preizkusili srednjo stopnjo moči, 110 kW (150 KM), in le-ta izvedba je na voljo tudi s štirikolesnim pogonom 4Motion. Dizelski motor s 150 KM navdušuje z dosledno velikim navorom in bliskovito hitrim odzivnim časom. V kabini avtomobila s pogonom na vsa kolesa nikoli ne postane glasno, prav tako ni slišati pretiranega dizelskega brundanja, ki smo ga včasih kritizirali, danes pa nam postaja čedalje bolj všeč, saj se ga ne da primerjati z nevtralnim zvokom električnih avtomobilov!
Motor odlično sodeluje z 8-stopenjskim samodejnim menjalnikom, pri čemer klasičnega turbo zamika skoraj ne občutimo, prav tako ni prekinjanja vlečne sile. Poleg tega lahko ročno izberete prestave neposredno z izbirno ročico za volanom na desni strani.
Pogon je sicer v osnovi speljan na sprednji kolesni par, a Haldex sklopka omogoča, da se ob zdrsu katerega od koles navor v hipu prenese tudi na zadnji kolesni par. To je zelo dobrodošel dodatek, saj se močno poveča varnost in zanesljivost v vožnji, še posebej ko je ta mokra ali zasnežena.

V primerjavi s T6.1 je še posebej opazno to, da so kratki udarci, ki nastanejo zaradi slabih cestnih razmer, zdaj skoraj popolnoma neobčutni. Za visoko raven udobja in zelo natančno vodljivost je odgovorno podvozje, ki ga sestavljajo prednje vzmetne noge MacPherson, vključno s stabilizatorjem, in prostorsko neodvisno zadnje vzmetenje z vzdolžnimi vzmetmi. Kljub kompaktnim dimenzijam se novi Transporter z višino manj kot 2,0 metra (običajna streha) prilega vsem običajnim večnadstropnim parkiriščem. Z obračalnim krogom le 11,8 metra se pri manevriranju zlahka spopada tudi z ostrimi zavoji sredi mesta.

Ob zadnji generaciji varnostnih sistemov so vozniku v veliko pomoč asistenti za parkiranje, za vzdrževanje voznega pasu, vzdrževanje razdalje do vozila pred nami, zaviranje v sili … tako da je Caravelle zelo zanesljiv sopotnik na dolgih potovanjih.





















