Nova hibridna steklarska peč

2 hours ago 4
ARTICLE AD BOX

V Steklarni Hrastnik, članici Skupine Vaider, so otvorili enega najpomembnejših trajnostnih projektov – projekt hibridizacije regenerativne peči, ki postavlja nove standarde na področju razogljičenja industrije.

Zmanjšanje ogljičnega odtisa

Hibridna peč, ki za segrevanje stekla namesto fosilnih goriv lahko uporablja tudi čisto električno energijo, bo pripomogla k drastičnemu zmanjšanju ogljičnega odtisa ob ohranjanju najvišje ravni kakovosti stekla. Nova tehnologija omogoča več kot 50 % zmanjšanje porabe zemeljskega plina za taljenje v primerjavi z najboljšimi razpoložljivimi tehnologijami in tako predstavlja pomemben korak pri razogličenju evropske steklarske in energijsko intenzivne industrije.

Hibridna peč bo za delovanje porabila večji delež električne energije (do kar 40 % ), kar je izjemen skok od trenutne industrijske norme, ki znaša zgolj 5–10 %. Posledično se bo zmanjšala poraba zemeljskega plina, z njo pa tudi negativni vplivi fosilnih goriv. Tako bo v naslednjem desetletju ta peč prihranila več kot 100.000 ton emisij CO₂, kar ustreza celotnemu letnemu ogljičnemu odtisu 20.000 gospodinjstev v zasavski regiji.

Dediščina steklarstva

»Skupina Vaider, s Steklarno Hrastnik na čelu, želi ustvariti dediščino izjemnega steklarstva, ki udejanja trajnostne inovacije, zagotavlja vrhunsko kakovost in varuje naš planet za prihodnost. Naša vizija je združiti stoletno obrtniško mojstrstvo z močjo najsodobnejših trajnostnih tehnologij in tako na novo opredeliti prihodnost steklarstva,« je povedal izvršni direktor Skupine Vaider Peter Čas.

Evropsko sofinaciranje

Hibridna peč, zasnovana v okviru projekta BEAR, ki je prvi in edini projekt v Sloveniji, sofinanciran iz EU Sklada za inovacije, usklajuje proizvodnjo z razpoložljivostjo obnovljivih virov energije, zato je prilagojena zahtevam trajnostne energetske prihodnosti. Investicijska vrednost projekta BEAR znaša 3,7 milijona evrov, 60% financira Inovacijski sklad EU. Hibridna peč bo skupaj z lokalno proizvodnjo energije iz obnovljivih virov povezana tudi v t. i. hibridni sistem za shranjevanje energije.

Ta inovacija, del projekta Horizon Europe i-STENTORE, bo omogočila, da lahko obnovljivi viri energije in proizvodnja stekla še dodatno pripomorejo k uresničevanju ciljev zelenega prehoda. »V okviru projekta Horizon Europe CITADEL pa že delamo na tem, da bi povečali delež uporabe električne energije na hibridni peči, kar bo omogočilo še nadaljnjo elektrifikacijo leta 2027,« je poudaril koordinator projekta BEAR dr. Gorazd Krese.

Čista električna energija

»V Steklarni Hrastnik so namreč v zadnjih treh letih povečali lastno fotovoltaično zmogljivost za 1,3 MWp in prešli na 100-odstotno nabavo čiste električne energije, s čimer so občutno zmanjšali emisije. V prihodnje se zavezujejo, da bodo še več energije iz obnovljivih virov pridobivali lokalno in spodbujajo gradnjo energetskih skupnosti, ki podpirajo energetsko neodvisnost in odpornost. Pomemben steber njihove zavezanosti trajnosti pa je tudi taljenje čistega stekla,« so zapisali v sporočilu za javnost. »Prizadevamo si za razvoj in uvajanje novih tehnologij, s katerimi je taljenje stekla bolj trajnostno, prilagodljivo in okolju prijazno,« je poudaril generalni direktor Steklarne Hrastnik Matevž Fazarinc.

Sožitje z okoljem

Hkrati so v Steklarni Hrastnik zbranim na dogodku predstavili tudi svoj trajnostni manifest, vizijo, ki jih vodi pri oblikovanju prihodnosti, kjer tradicija in inovacije sobivajo v sožitju z okoljem. »Sprejeli smo drzne, ambiciozne in merljive zaveze, s katerimi želimo svojo vizijo tudi udejanjiti. Do leta 2025 načrtujemo 30-odstotno zmanjšanje skupnih emisij CO₂, do leta 2030 pa kar 50 %. To pomeni, da bomo do leta 2030 zmanjšali emisije za 33.000 ton CO₂ letno, kar je enakovredno ogljičnemu odtisu več kot 7.000 gospodinjstev. Do leta 2050 pa smo se zavezali, da bomo v okviru globalne kampanje „Race to Zero“ dosegli ničelne neto emisije,« je še izpostavil Fazarinc.

Savus

Foto: Steklarna Hrastnik

Read Entire Article