Nikoli več ne jejte tega pred spanjem – zdravniki svarijo

6 days ago 11
ARTICLE AD

Večerja je eden najbolj prijetnih delov dneva, še posebej, če jo spremljata mir in tišina. Toda vse, kar pojemo v zadnjih urah pred spanjem, ne vpliva le na kakovost nočnega počitka, temveč tudi na delovanje prebave, hormonskega sistema in celo razpoloženje ob prebujanju. Čeprav se včasih zdi, da majhen grižljaj ne bo škodil, lahko prav določena živila povzročijo nemir, nespečnost ali nočne more.

Nekatera živila so preprosto neprimerna za pozne ure, ker telo obremenijo ravno takrat, ko bi se moralo pripravljati na regeneracijo. Ni nujno, da gre za nezdravo hrano – tudi sicer koristna živila imajo lahko ponoči neželene učinke. In čeprav so nas nekateri prigrizki spremljali vse od otroštva, morda ravno oni rušijo naš notranji mir in motijo nočno razstrupljanje telesa.

Hrana pred spanjemHrana pred spanjem, Foto: Pixabay

Hrana, ki ponoči zmede telo

V trenutku, ko se dan umirja, telo preklopi v stanje, ki mu omogoča regeneracijo. Presnova se upočasni, hormoni uravnavajo ritem počitka, prebavni trakt pa se pripravlja na premor. Kadar v tem obdobju v telo pride hrana, ki je težko prebavljiva ali stimulativna, se sistem zmede.

Sir: neprespanost v elegantni preobleki

Čeprav se zdi sir kot popoln spremljevalec večernih prigrizkov, vsebuje tiramin – aminokislino, ki spodbuja delovanje možganov. Rezultat? Več miselne aktivnosti, manj sprostitve. Poleg tega je sir masten in beljakovinsko bogat, kar pomeni, da za njegovo razgradnjo telo porabi več časa in energije, kot bi si želeli tik pred spanjem.

Čokolada: sladek prekršek z grenkim učinkom

Majhen košček čokolade pred spanjem ni le sladek užitek – lahko je tudi vir kofeina in teobromina, dveh spojin, ki budita živčni sistem. Temna čokolada vsebuje več teh stimulansov kot mlečna, a tudi slednja ni brez vpliva. Če čokolado zaužijemo pozno zvečer, lahko moti cikel REM spanja in skrajša čas globokega počitka.

Predelano meso: večerni stres za želodec

Salame, paštete, klobase in podobni izdelki niso le slani in mastni, temveč vsebujejo tudi konzervanse in ojačevalce okusa. Ti lahko vplivajo na živčevje in povzročijo neprijeten občutek napihnjenosti ali tiščanja v trebuhu. Poleg tega predelano meso pogosto vsebuje skrite sladkorje in aditive, ki spodbudijo izločanje inzulina – hormona, ki ponavadi počiva, ko mi spimo.

Kaj se zgodi, če pred spanjem jemo napačno?

Učinki večerne prehrane se ne pokažejo vedno takoj. Včasih šele po nekaj dneh opazimo, da nas zjutraj boli glava, da se zbujamo s suhim grlom ali da se počutimo utrujeno, kljub zadostni količini spanja.

Nespečnost in premetavanje

Hrana, ki spodbuja delovanje možganov, kot so živila z veliko sladkorja ali nasičenih maščob, lahko povzroči, da težko zaspimo ali da se večkrat prebudimo. Namesto globokega, obnovitvenega spanca se telo ujame v plitve faze, ki ne prinašajo pravega počitka.

Želodčne težave in refluks

Mastna in začinjena hrana, ki se prebavlja več ur, pogosto povzroči zgago ali refluks, še posebej če ležimo kmalu po zaužitju. V takem primeru želodčna kislina lažje pronica v požiralnik, kar povzroči neprijeten pekoč občutek in moti spanje.

Nočne more in nemirne sanje

Čeprav znanstveniki še niso dokončno potrdili, zakaj določena hrana sproži bolj intenzivne sanje, je povezava jasna: večerni obrok, bogat z maščobami in sladkorjem, lahko vpliva na možgansko aktivnost med spanjem. Posledično so sanje bolj žive, včasih celo strašljive, prebujanja pa pogostejša.

Kaj pa sladkarije in gazirane pijače?

Oba tipa živil imata skupnega krivca – sladkor. Prekomerna količina sladkorja tik pred spanjem povzroči skok glukoze v krvi, kar telo zazna kot potrebo po aktivnosti. Kmalu zatem pride do padca sladkorja, kar lahko povzroči prebujanje sredi noči. Gazirane pijače imajo še dodaten učinek: ogljikov dioksid lahko sproži napenjanje in nelagodje, ki nas ohranjata budne.

Alkohol ni pomočnik pri spanju

Čeprav marsikdo ob večerih poseže po kozarcu vina ali žganja, da bi se sprostil, alkohol dolgoročno uničuje kakovost spanja. Vpliva na globoke faze in povzroča zgodnejša prebujanja. Telo ga namreč obravnava kot strup in ga želi izločiti čim prej – tudi na račun nemirnega počitka. Prav tako alkohol dehidrira, kar pomeni, da se zjutraj pogosteje zbujamo utrujeni in z glavobolom.

Kaj torej jesti pred spanjem?

V idealnem primeru naj bo zadnji obrok lahek, bogat z vlakninami in zaužit vsaj dve uri pred spanjem. Namesto čokolade izberi banano, ki vsebuje triptofan in kalij, naravne snovi za sprostitev mišic. Namesto sira si privošči grški jogurt z ovsenimi kosmiči ali oreščki, ki telo pomirijo in pomagajo pri uravnavanju krvnega sladkorja čez noč.

Tik pred spanjem

Telo iz vsakega grižljaja razbere, kaj mora storiti: se sprostiti, prebaviti, spati ali se boriti. Zato je izbira večernega obroka pomembnejša, kot se zdi na prvi pogled. Morda bo nekaj več pazljivosti pri večerji ravno tisto, kar bo prineslo bolj spočita jutra, več energije čez dan in manj pogostih nočnih prebujanj.

Objava Nikoli več ne jejte tega pred spanjem – zdravniki svarijo se je pojavila na Vse za moj dan.

Read Entire Article