ARTICLE AD
Ameriške carine in s tem povezana negotovost glede svetovne trgovine povzročajo skrbi po vsem svetu, tudi v Evropi. Nemčija in Francija sta tako znižali napoved gospodarske rasti za letos. Francoska vlada je svojo napoved znižala za 0,2 odstotne točke, vodilni nemški ekonomski inštituti pa so napoved za Nemčijo oklestili za 0,7 odstotne točke.
Šest nemških inštitutov je septembra lani napovedalo, da se bo nemški bruto domači proizvod (BDP) letos okrepil za 0,8 odstotka, zdaj pa so napoved oklestili na 0,1 odstotka, je poročala francoska tiskovna agencija AFP.
Opozorili so, da se bo vodilno evropsko gospodarstvo zaradi ameriških carin soočilo z dodatnimi težavami. “Geopolitične napetosti in protekcionistična trgovinska politika ZDA zaostrujejo že tako napete gospodarske razmere v ZDA,” je ob tem dejal Torsten Schmidt z inštituta RWI.
25-odstotne dodatne carine, ki jih je ameriški predsednik Donald Trump uvedel na uvoz aluminija, jekla in avtomobilov in so začele veljati marca in aprila, bodo nemško gospodarsko rast zmanjšale še po 0,1 odstotne točke tako letos kot prihodnje leto, so izračunali inštituti.
Dodatne t. i. vzajemne carine na celoten uvoz blaga v ZDA, ki so jih ZDA napovedale pretekli teden in jih je Trump v sredo v večini zamrznil, pa bi lahko še dodatno negativno vplivale na nemško gospodarstvo. Pri tem so sicer opozorili, da je težko določiti, kakšen učinek bodo imele.
Inštituti so opozorili še, da se Nemčija sooča tudi z več drugimi težavami, kot so pomanjkanje kvalificirane delovne sile, vse večja kitajska konkurenca ter davki in birokracija.
Francoska vlada je medtem ob predstavitvi proračuna za leto 2025 napovedovala, da se bo francosko gospodarstvo letos okrepilo za 0,9 odstotka, a je zaradi negotovosti, povezanih s svetovno trgovino, zdaj napoved znižala. Kot je v sredo za televizijo TF1 dejal finančni minister Eric Lombard, so napoved oklestili na 0,7 odstotka.
Na vprašanje o morebitnih nadaljnjih poslabšanjih napovedi rasti je Lombard odgovoril, da je to odvisno od morebitnih pogajanj z ZDA in nadaljnjih odločitev glede carin. “Če nam uspe znižati carine, bi bila rast lahko celo boljša, če ne, pa bomo videli,” je dejal po navedbah AFP.
Ob tem je francoski finančni minister izključil možnost dviga davkov v letošnjem letu.
Francoska centralna banka je svojo napoved rasti bruto domačega proizvoda (BDP) že marca znižala za 0,1 odstotne točke na 0,7 odstotka.
Trump je tik pred Lombardovim intervjujem sporočil, da bo za 90 dni za okoli 60 držav in EU, razen za Kitajsko, zamrznil dodaten dvig t. i. vzajemnih carin. Te zdaj začasno znašajo enotnih 10 odstotkov. “To je dobra novica, a ostati moramo mirni,” je dejal Lombard. Dodal je, da upa na nov dogovor z ZDA.
Trumpovo odločitev je pozdravil tudi guverner francoske centralne banke Francois Villeroy de Galhau, ki pa je hkrati opozoril, da je ameriška politika nepredvidljiva in da bo negativne posledice občutila tudi EU.
V sredo je svojo napoved gospodarske rasti v luči ameriških carin znižala tudi italijanska vlada, in sicer z 1,2 na 0,6 odstotka.