Neli Filipić: Srečni konci

6 days ago 5
ARTICLE AD BOX

Neli Filipić je kot avtorica otroških knjig in mladinskih romanov znana predvsem med mladimi bralci. Začetki njenega literarnega ustvarjanja segajo 30 let nazaj. V tem času je napisala več kot 20 otroških in mladinskih knjig ter prejela ali bila nominirana za vse pomembnejše nagrade na področju otroške in mladinske literature.

Srečni konci predstavljajo njen prvi odmik od otroške literature v svet odraslih bralcev. Zbirka 49 kratkih in zelo kratkih zgodb, ki so pogosto le stavki, aforizmi in miselni utrinki, je bila leta 2024 nagrajena z nagrado Maruše Krese, ki jo Založba Goga v sodelovanju z Društvom slovenskih literarnih kritikov podeljuje za najboljšo kratkoprozno zbirko preteklega leta.

V knjigi se avtorica ukvarja z različnimi družbenimi temami. Piše o odnosih med spoloma, položaju žensk v družbi, družbenih normah in pričakovanjih, virtualnih svetovih, umetni inteligenci, spolnosti, staranju, bolezni in osamljenosti. V ospredju njenih zgodb so  večinoma ženske, ki na takšen ali drugačen način preizprašujejo svoje življenje, želje in pričakovanja ter realnost, ki jih obdaja.

Že takoj na začetku v zgodbi Trije vogali pred bralca postavi vprašanje ženske ustvarjalnosti in problem združevanja različnih družbenih vlog. Je mati in gospodinja lahko tudi pisateljica? Ima kot ženska pravico do »lastne sobe«? V zgodbah, ki sledijo, problematiko še razširi. Je z žensko, ki ne želi ugoditi zahtevam ljudi, ki jo obkrožajo – družine, sorodnikov, moških – sploh vse v redu? Je opolnomočenje žensk, da se postavijo zase, družbeno dopustno? Lahko ženska odkrito govori o svojih občutkih, če ne ustrezajo družbenim normam? Ali jo sploh kdo sliši?

Kaj pa, ko se temu pridružijo še starost, bolezen in osamljenost? Avtorica tudi o tem spregovori neolepšano, sploh v zgodbi Samoumevnost. Kaj se zgodi, ko se starejša ženska, ki je bila vse življenje praktično nevidna in se je trudila, da bi bila čim bolj neopazna ter ne bi bila nikomur v napoto, naenkrat odloči, da se ne bo več umikala, da si bo vzela prostor, ki ji pripada? Bolezen in osamljenost tematizira tudi v zgodbah Glasovi in Beseda, v zgodbi Ključ pa je osamljenost protagonistke tako huda, da tatu, ki ji je skušal ukrasti kolo, povabi v stanovanje in ga lepo postreže. Ničesar pomembnega ji ne more vzeti, saj je zanjo pomembno le tisto, česar nima – sočloveka, s komer bi delila svoje življenje.

Avtorica se v več zgodbah osredotoči na odnos moški-ženska, tako v zakonu kot zunaj njega. Izpostavi problematiko družinskega nasilja in spolnosti, hkrati pa v nekatere zgodbe vključi lezbične odnose. Pri tem opozori na tabuje, ki še vedno vladajo v družbi, in problem sprejemanja drugačnosti.

V zgodbah Ničnost, Vojna, Tesnobni časi, Hočejo še, Najnižja dela opravijo ženske avtorica na izvirne načine in brez dlake na jeziku opozarja na aktualno stanje in dogajanje v družbi. Vojno, genocid, površnost odnosov, hlepenje po senzacijah postavlja v nepričakovane okvirje in s tem bralca vedno znova preseneča.

Nekatere knjige bralcu ne prizanašajo in taka je tudi zbirka zgodb Srečni konci. Brutalno iskrena se loteva najtežjih življenjskih tem in jih bralcu meče v obraz neolepšane, brez filtra, take, kot so – krute, boleče, neprijetne.

Pred bralca postavlja življenje samo, golo in neolepšano, a vendar vredno pisanja o njem – morda bi kljub spraševanju o njegovem smislu o življenju lahko napisali uspešnico.

Srečne konce najdete na seznamu letošnje sezone bralne značke za odrasle Okusimo besedo, ki poteka vsako leto od 1. oktobra do 30. aprila. Avtorico bomo 5. februarja 2025 ob 19. uri gostili v Literarni kavarni v Knjižnici Domžale. Več o dogodku najdete tukaj.

TRIJE VOGALI

Ko je začela resno jemati svoje pisateljsko poslanstvo, je postala nevarna. Pozabila je otroka v vrtcu. V pečici je zoglenel kolač. Oprano perilo se je vsaj teden dni sušilo v pralnem stroju. Maček je čez noč skoraj zmrznil na okenski polici. Rože v lončkih so umolknile. Take in podobne reči.

Nekaj je morala storiti.

Potem je prebrala nekaj biografij znanih pisateljev. Oči so se ji končno odprle. Sklenila je, da nujno potrebuje – ženo.

Avtor: Tadeja Rode Teran, Knjižnica Domžale

The post Neli Filipić: Srečni konci appeared first on domžalec.si.

Read Entire Article