ARTICLE AD
Hladilnik je danes nepogrešljiv del vsake kuhinje. Vanj zlagamo vse od sadja, zelenjave, mlečnih izdelkov do ostankov kosila in sladkih dobrot. A čeprav imamo občutek, da hrano shranjujemo pravilno, je pogosto prav napačna kombinacija določenih živil krivec, da se stvari prehitro pokvarijo, zmehčajo ali celo postanejo nevarne za zaužitje.
Shranjevanje napačnih parov živil je pogost razlog za prehitro kvarjenje hrane
Veliko živil med shranjevanjem oddaja pline, vlago ali vonjave, ki vplivajo na druga živila v njihovi bližini. Nekatera povzročijo, da se sadje prehitro zmehča, druga sprožijo gnitje ali plesnobo. Dober primer je etilen, naravni plin, ki ga oddajajo nekateri sadeži in močno pospešuje zorenje. Če je v hladilniku ali shramišču preveč etilena, pride do prezgodnjega kvarjenja drugih živil.
V nadaljevanju predstavljamo nekaj najbolj pogostih napak, ki jih ljudje delamo pri shranjevanju hrane in vam svetujemo, kako jih preprosto odpraviti.

Banane in avokado naj ne bosta skupaj
Kombinacija, ki povzroči prehitro zorenje
Banane in avokado sta izjemno občutljiva sadeža, ki oba oddajata veliko etilena. Če ju shranjujemo skupaj, se zorenje močno pospeši. To sicer lahko uporabimo v svoj prid, če želimo avokado hitro zmehčati, vendar je za dolgoročno shranjevanje to slaba izbira.
Kam sodi banana in kam avokado?
Banane hranimo pri sobni temperaturi, ločeno od drugega sadja. Avokado pa, če želimo ustaviti zorenje, shranimo v hladilnik. Tako bomo ohranili optimalno teksturo in okus.
Jabolka in pomaranče niso dobra sostanovalca
Etilen ni prijazen do agrumov
Jabolka so med najbolj znanimi proizvajalci etilena. Pomaranče in drugi agrumi pa so na ta plin zelo občutljivi. Shranjeni skupaj bodo pomaranče hitreje izgubile svojo svežino, lupina bo postala mehkejša, notranjost pa kisla ali gnila.
Pravilno ločena sadna košarica
Pomaranče hranimo ločeno, najbolje v predalu hladilnika ali v mrežasti vrečki. Jabolka pa lahko ostanejo v hladnejšem delu kuhinje ali shrambi, če so cele in zdrave.
Čebula in krompir pospešujeta kvarjenje
Kvarljiv duet iz domače kuhinje
Čebulam ustreza suho in zračno okolje, krompirju pa hladen in temen prostor. Če ju shranimo skupaj, pride do izmenjave vlage in plinov, kar povzroči, da krompir hitreje kali, mehča in zgnije.
Naj bo vsako na svoji polici
Krompir hranimo v kleti ali hladnem delu kuhinje, čebulam pa namenimo suho leseno košaro ali papirnato vrečko. Tako podaljšamo življenjsko dobo obeh.
Paradižniki in kumare v isti posodi niso dobra ideja
Plin paradižnika vpliva na strukturo kumar
Paradižniki izločajo plin, ki povzroča mehčanje in gnitje kumar. Kadar jih shranimo skupaj, kumare hitro postanejo kašaste in izgubijo hrustljavost.
Ločena shramba ohrani svežino
Paradižnike hranimo na sobni temperaturi, če so zreli. Kumare pa ohlajene, a ne na prenizki temperaturi, saj jih mraz lahko oškodi. V ločenih posodah bosta oba ohranila svojo najboljšo obliko.
Kruh in sir nista idealna kombinacija
Vlaga iz sira povzroči plesniv kruh
Kadar shranjujemo kruh in sir v isti posodi, pride do prenosa vlage. Sir, čeprav hladen, oddaja vlago, ki se vpije v kruh. Posledica je pospešeno plesnenje in mehkejša skorja.
Kje hraniti oboje?
Kruh naj bo v papirnati vrečki ali platneni vrečici, sir pa v posebni posodici v hladilniku. Če si pripravljate sendvič, ju združite tik pred postrežbo.
Česen in druga zelenjava
Česen vpliva na kalitev in okus
Česen, čeprav suh, lahko s svojim vonjem in encimi vpliva na bližnjo zelenjavo. Povzroči, da se hitreje pokvari, spremeni okus ali celo prične kaliti.
Ločen prostor za aromatiko
Česen hranimo v posebni posodici ali v mrežasti vrečki, stran od paprik, bučk ali solate. Tako ostane suh in ne moti ostalih sestavin.
Nasveti za boljše shranjevanje
Ne zaupajte vsakemu receptu s spleta
Veliko nasvetov za shranjevanje, ki krožijo po internetu, ni podprtih z dejstvi. Vedno preverite, če gre za nasvet s podlago v prehranski kemiji ali izkušnjah gospodinj.
Uporabljajte posode z ločenimi predali
Sodobne posode omogočajo ločeno shranjevanje različnih vrst hrane. Tako se izognemo prenosu plinov, vonjav in vlage.
Spremljajte življenjsko dobo živil
Vsaka vrsta hrane ima svojo naravno življenjsko dobo. Z beleženjem datumov, ločenim shranjevanjem in pravilno temperaturo lahko izgubimo manj in zaužijemo več.
Objava Nekatere vrste hrane preprosto ne sodijo skupaj se je pojavila na Vse za moj dan.