ARTICLE AD
Google presenetljivo nudi veliko nadzora nad podatki in napravami, če veste, kje iskati.
To ne pomeni, da je »veliki ameriški brat« kaj manj manj radoveden. Še vedno bi nas najraje digitaliziral in shranil na svojih strežnikih, a mora obenem zadostiti vse bolj glasnim zahtevam po možnosti nadzora nad svojimi podatki. Temu so namenjena orodja za upravljanje podatkov v Googlovih storitvah in aplikacijah, ki so del Googlovega računa in s tem vplivajo na uporabo večine naprav.
Tam so črtno belo prikazani (razdelek »Podatki in zasebnost«) podatki, ki jih Google hrani. Hitro boste ugotovili, da jih ni ravno malo, in če ste pri volji ter bi radi podjetju zapletli »življenje«, potem ne pozabite nastaviti samodejnega brisanja po 3, 18 ali 36 mesecih. Obstaja tudi možnost, da zbiranje popolnoma izklopite ali da se samodejno izbrišejo le določene vrste podatkov.
Večkrat sem že dejal, da smo od poštnega predala Gmail življenjsko odvisni, zatorej ne pozabite nastaviti telefonske številke ali drugega poštnega naslova za preverjanje identitete in obnovitev dostopa do predala. Pomembno je, da sta ta podatka vedno pravilna (posodobljena v primeru sprememb).
Težko se je znebiti oglasov, vendar lahko vsaj prilagodite tiste, ki jih vidite. S prepovedjo prikaza poosebljenih oglasov teh ne bo nič manj, le manj uspešno bodo trkali na vašo vest. To je obenem obvezna nastavitev v razdelku »Moje središče za oglase«, če verjamete v teorijo, da vam prisluškujejo. Tu je kar nekaj možnosti, s katerimi Googlu zapoveste, kakšne oglase vam sme in kakšne ne sme prikazovati.
Večina verjetno ne ve, da zna Google opozoriti, če osebni podatki uidejo na temni splet (dark web). Komur se kaj takšnega pripeti, naj nemudoma spremeni gesla in podrobneje spremlja varnost naprav. V razdelku »Varnost« določite podatke, katerih morebitno »curljanje« bo nato Google spremljal.
V razdelku »Podatki in zasebnost« je smiselno še prilagoditi spremljanje lokacije in s kom lahko ta podatek delite. Zgodovino lokacij po potrebi izklopite, čeprav je v luči udobnega delovanja nekaterih storitev – na prvem mestu so Zemljevidi – bolj smiselno določiti čas, po katerem jih Google samodejno izbriše.
Redkokdo ima samo eno napravo, na katero je prijavljen z Googlovim računom (ali več njih). Hkrati smo pozabljivi, zato je nadvse uporabna možnost v razdelku »Upravljanje naprav« v razdelku »Varnost«. Tam se po potrebi na daljavo odjavite iz starejših naprav, ki jih morebiti uporablja nekdo drug.
Slišalo se bo rahlo morbidno, a žal je tako, da je to edina neizogibnost, na katero nimamo nikakršnega vpliva. Zapovejte, kaj naj se zgodi s podatki in kdo ima dostop do njih v primeru smrti. Digitalno oporoko »zapišete« v razdelku »Podatki in zasebnost«. Postopek je preprost, saj zgolj navedete, komu naj Google omogoči dostop do računa po treh do osemnajstih mesecih nedejavnosti in do katerih kategorij podatkov naj imajo dostop.
V razdelku »Varnost« je poleg seznama naprav še seznam aplikacij in storitev drugih ponudnikov, povezanih z računom. Tega velja vsake toliko pregledati in iz njega odstraniti stare in nepotrebne povezave.
Podrobneje o tem, katere aplikacije na pametnem telefonu velja posebej zaščititi in kako to storiti, preberite v članku na portalu Vse bo v redu zavarovalnice Triglav!
To sem že večkrat omenil, vendar kadar gre za varnost, nasvetov ne more biti preveč. Obvezno v razdelku »varnost« vklopite dvofaktorsko avtentikacija (2FA), čeprav je manj priročna, saj je najboljši način varovanje Googlovega računa.
The post NEDELJSKI NASVET: Teh Googlovih nastavitev nikar ne spreglejte! appeared first on Tehnozvezdje.